LETECKÁ HAVÁRIE U SOČI

Veliteli, padáme, cituje ruský server výkřik pilota tragického letu

LETECKÁ HAVÁRIE U SOČI
Veliteli, padáme, cituje ruský server výkřik pilota tragického letu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za nedělním zřícením ruského vojenského letadla do Černého moře je možná závada vztlakových klapek. Dnes o tom informoval ruský portál Life.ru, který se odvolává na analýzu záznamníku hovorů z kokpitu. Agentura AP uvedla, že tuto informaci nebylo možné prozatím ověřit, ale že zmíněný portál je znám svými dobrými vztahy s ruskými bezpečnostními úřady.

„Veliteli, padáme,“ citoval Life.ru výkřik jednoho z pilotů. Krátce předtím ohlásil problém se vztlakovými klapkami.

O potížích s klapkami informovala také agentura Interfax, podle které zařízení nepracovalo synchronně, což vedlo ke ztrátě rychlosti a poklesu vztlaku pod křídlem. Interfax rovněž uvedl, že předběžná analýza letového záznamníku ukazuje na chybu pilota.

Vztlakové klapky jsou pohyblivým mechanizmem na křídlech letounů, který zajišťuje zvýšení vztlaku tak, aby při startu či přistání mohl stroj letět při nižší rychlosti.

Havárii natočil náhodný svědek

Nedělní havárii letounu Tupolev Tu-154, při níž zemřelo všech 92 lidí na palubě, natočil náhodný svědek. Podle agentury TASS to v úterý sdělila mluvčí ruských vyšetřovatelů Světlana Petrenková. Podle médií byla dnes nalezena těla dalších dvou obětí tragédie a údajně i další dva palubní záznamníky. Třetí záznamník potápěči vyzvedli z Černého moře v noci na úterý a zařízení již zkoumají odborníci jedné z moskevských laboratoří.

„Byli zjištěni a vyslechnuti noví očití svědci leteckého neštěstí, včetně člověka, který natočil start, následující let a pád letounu do moře,“ citoval TASS Petrenkovou. Kromě tohoto záznamu už vyšetřovatelé zhlédli další obrazové nahrávky pořízené před odletem havarovaného stroje z letiště v Soči.

Podle tiskových agentur záchranáři z moře vytáhli zatím 16 mrtvých. Další dva našli v dnes objevené ocasní části tupoleva. Tam prý také narazili na další dvě černé skříňky se záznamy důležitými pro zjištění příčin tragické události.

Vyšetřovatelé zatím nepovažují variantu teroristického útoku za pravděpodobnou. Na nalezených kusech letounu ani na oblečení či tělech obětí nenašli žádné stopy exploze. Nejvíce hovoří o možnosti technické závady, o chybě pilota nebo o špatném palivu.

Zacharovová neupřesnila, co je vidět na záběrech zachycujících nehodu, které svědek pořídil.

Stroj, v němž v neděli cestovalo několik desítek členů světoznámého souboru Alexandrovci, byl na cestě z Moskvy do Sýrie a zřítil se krátce po startu ze Soči, kde měl mezipřistání.

První černá skříňka, kterou vyšetřovatelé získali, není výrazně poškozená. „Po prvním ohledání odborníci tohoto ústavu soudí, že je skříňka v uspokojivém stavu,“ citovala agentura TASS zdroj z ministerstva obrany.

Světoznámý výhradně mužský soubor Alexandrovců, který byl přítomen na palubě letadla, byl úzce spjatý s ideologií bolševického Sovětského svazu a jeho oficiální kultury. Vojenský sbor pravidelně vystupuje i v Česku, kde má stále řadu obdivovatelů. Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku. Jeho členové jsou vybíráni na základě přísného konkurzu. Představení se skládají především z ruských národních písní a církevních skladeb.

Soubor svou činnost zahájil oficiálně v roce 1928 pod názvem Soubor rudoarmějské písně v čele s pozdějším národním umělcem SSSR Alexandrem Vasiljevičem Alexandrovem. Z původních dvanácti se počet členů postupně rozšířil na současných 186.

,

27. prosince 2016