Velitel Motorola mrtev. Dali mu bombu do výtahu agenti Kyjeva?

Velitel Motorola mrtev. Dali mu bombu do výtahu agenti Kyjeva?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jeden z velitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny Arsen Pavlov, přezdívaný Motorola, přišel o život v neděli večer při výbuchu bomby nastražené ve výtahu domu, ve kterém v Doněcku bydlel. Oznámila to ruská a ukrajinská média. Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko z vraždy podle agentury Interfax otevřeně obvinil ukrajinskou stranu a slíbil odplatu objednavatelům a organizátorům atentátu na svého blízkého přítele.

„Tato smrt není pro nás obyčejná výzva, ale výzva celé republice,“ prohlásil Zacharčenko. „Chápu to tak, že (ukrajinský prezident) Petro Porošenko porušil příměří a vyhlásil nám válku,“ dodal Zacharčenko. „Kyjev chce vyřešit konflikt silou, ale není schopen válku vyhrát, a proto používá teroristické metody,“ prohlásil hlavní vyjednávač separatistů Denis Pušilin.

„Mohu potvrdit informaci médií o zavraždění Arsena Pavlova. Člověk, který páchal zločiny proti celistvosti Ukrajiny, byl zabit,“ řekl poradce šéfa ukrajinské tajné služba SBU. „Terorista Anton Pavlov byl zabit,“ prohlásil mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra.

Arsen Pavlov - FOTO: Shutterstock

K zabití Motoroly se podle deníku Ukrajinska pravda přihlásili zamaskovaní ozbrojenci s ukrajinskou vlajkou a praporem krajně nacionalistické organizace Misantropic Division, známé útoky na gaye a lesby.

Motorola se jako velitel separatistického praporu Sparta chlubil, že osobně zastřelil 15 ukrajinských vojáků, kteří upadli do zajetí. Organizace Amnesty International vyzvala k vyšetření těchto zločinů, Kyjev ještě loni žádal Interpol, aby vyhlásil po Rusovi pátrání, ale policejní ústředna odmítla. Motorola figuroval také na sankčním seznamu Evropské unie, poznamenala Ukrajinska pravda. Současně připomněla zabití nejméně čtyř z povstaleckých velitelů, kteří nejspíše doplatili na „čistky“ a soupeření v řadách separatistů, bojujících mezi sebou i o peníze z prodeje uhlí z Donbasu Rusku a Ukrajině.

V bojích na východě Ukrajiny přišlo o život více než 9600 lidí

Internetový list Gazeta.ru upozornil, že dům v Doněcku, ve kterém byl zabit Motorola a zřejmě i jeho tělesný strážce, byl zvláště pečlivě střežen. Motorola, který vyvázl již z několika úkladů, se rád procházel Doněckem s manželkou a dětmi, strůjci atentátu ale vše nachystali tak, aby nedošlo k obětem mezi civilisty.

Motorolův život podle ruského deníku mohla ohrozit i zářijová akce v sousedním Luhansku, kde Pavlov na Zacharčenkův rozkaz potlačil vzpouru proti tamnímu vůdci separatistů Igoru Plotnickému. I ten se svého času stal terčem atentátu, vyvázl však se zraněním.

Východem Ukrajiny zmítá dva roky konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, který podle Kyjeva podporuje Rusko. V bojích podle OSN přišlo o život více než 9600 lidí a dalších 1,5 milionu lidí před válkou uprchlo ze svých domovů.

„Motorola byl pionýrem nové hybridní války,“ poznamenal ruský list Kommersant a připomněl, že někdejší veterán čečenského tažení si získal slávu hned na počátku konfliktu, ve Slavjansku, a později se pravidelně objevoval v reportážích z bojů o doněcké letiště díky tomu, že poskytoval ruským médiím exkluzivní záběry z kamer připevněných na přilbách bojovníků praporu Sparta, a to výměnou za budování obrazu hrdiny. Na rozdíl od jiných zavražděných polních velitelů se Motorola nikdy nepletl do politiky, nicméně až dosud žádná vražda nebyla vyšetřena a i v tomto případě se skutečné strůjce atentátu sotva podaří vypátrat, odhadl Kommersant.

,

18. října 2016