Lhaly úřady o stavu zraněné Češky? Rodina nechtěla zveřejňovat další zprávy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Informace o zdravotním stavu Češky, která podlehla poraněním teroristického útoku v letovisku Hurghada, byly podle ministerstva zahraničí pravdivé. Mluvčí české diplomacie uvedla, že detaily o zraněních turistky se k úřadům dostávaly postupně a že nebyly poskytovány médiím z ohledu na její rodinu. Ministerstvo se tak znovu ohradilo proti článku bulvárního serveru Expres.cz, podle něhož mělo mylně informovat o zdravotním stavu zemřelé od samého začátku.
Nyní už smazaný článek Expres.cz se odvolával na rozhovor s údajnou ošetřovatelkou šestatřicetileté Češky a měl vysvětlit náhlé zhoršení jejího zdravotního stavu. „Na místě jsme ověřovali informaci, zda tato žena skutečně v nemocnici pracuje a starala se společně s dalšími egyptskými lékaři o zraněnou Češku. Bylo nám řečeno, že žádná taková žena se o ni nemohla starat a v té nemocnici nepracuje. To platí,“ řekla však Echo24 mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.
„Veškeré informace publikované v tomto „rozhovoru“ jsou tak nepravdivé,“ stojí ve stanovisku ministerstva. „MZV ČR od začátku informovalo o případu zraněné české občanky pravdivě. Detaily k jejímu zdravotnímu stavu ovšem není možné sdělovat s ohledem na žádost její rodiny.“
Ten byl dle vyjádření velvyslankyně v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové pro Blesk.cz až do neděle stabilní a zranění nebyla kvalifikována jako vážná. Komplikace, které nastaly v pondělí časně ráno, prý není schopna vysvětlit: „...to je otázka pro lékaře. Předpokládám, že proběhne také pitva, která by měla ty věci objasnit,“ řekla.
Další nejasnost vyvstala v souvislosti s poraněními, která Češka při napadení utrpěla. V den útoku ČTK s odvoláním na Černínský palác napsala, že žena má lehce poraněnou nohu. O den později už hovořila o „zraněních na noze a na zádech“. Deník Mladá fronta Dnes navíc ve čtvrtečním vydání citoval přímo jejího bratra: „Utrpěla asi šest bodných a řezných ran v horní polovině, na hrudi, krku a zádech,“ uvedl.
Lagronová tyto posuny připisuje zmatku, který v Hurghadě panoval. „Od egyptských úřadů jsme dostali informaci, že by žena měla mít zraněnou nohu v momentě, kdy na místě byla panika a chaos. Nebylo jasné, kolik je obětí, kolik je zraněných nebo jaké jsou národnosti. Jen několik hodin se zjišťovalo, jaké identity jsou zranění. Tak jsme to také komunikovali,“ sdělila Lagronová.
„Až později, kdy jsme zjistili, o koho jde, a pracovník naší ambasády dorazil do nemocnice a mluvil jak s pacientkou, tak s lékaři, zjistil, že má bodná zranění na zádech. Na to konto byla převezena do nemocnice v Káhiře. Celou tu dobu s ní byla její rodina, která o věci byla informována stejně jako my ostatní. Rodina nám sdělila, že si nepřeje, abychom poskytovali detaily ke zraněním, tak jsme je neposkytovali,“ dodala. Že by české úřady v informování pochybily, odmítá i velvyslankyně Šmigolová.
Případu zesnulé Češky však stále chybí podrobnosti. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve čtvrtek řekl, že Egypt musí vysvětlit, co přesně se předminulý týden při útoku na pláži v Hurghadě odehrálo. Česká diplomacie kvůli tomu zaslala ve středu do Egypta nótu. „Trváme na tom, že potřebujeme vědět, co se na pláži skutečně stalo,“ sdělil Zaorálek. Zároveň bude česká strana žádat odškodnění.