"nový útok Sorose na Maďarsko"

EP volá k sankcím proti Maďarsku. Nepodvolíme se, vzkazuje Budapešť

"nový útok Sorose na Maďarsko"
EP volá k sankcím proti Maďarsku. Nepodvolíme se, vzkazuje Budapešť

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci Evropského parlamentu (EP) na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválili usnesení, které kritizuje současný stav právního státu v Maďarsku, a vyzvali k zahájení sankčního řízení. Budapešť se stala v poslední době terčem kritiky mimo jiné kvůli sporným zákonům o vysokých školách a o nepřijímání migrantů. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó usnesení tvrdě odmítl jako další útok George Sorose na Maďarsko s tím, že Budapešť se nepodvolí mezinárodnímu tlaku.

Evropský parlament je toho názoru, že vzhledem k aktuální situaci v Maďarsku hrozí „jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot“ zakotvených v evropských smlouvách, a musí tak podle něj být zahájeno sankční řízení. Maďarsko by na jeho konci v nejzazším případě mohlo teoreticky přijít o hlasovací právo při schůzkách členských zemí.

Evropskému parlamentu krátce na to Budapešť tvrdě odpověděla. „Evropské instituce jsou jednoznačně neschopné přijmout fakt, že maďarská vláda pokračuje v migrační politice, která je zaměřena výlučně na zajištění bezpečnosti Maďarska,“ uvedl dnes v reakci ministr zahraničí Péter Szijjártó. Rezoluci Evropského parlamentu pak označil za „nový útok sítě George Sorose na Maďarsko“. Podle ministra bez ohledu na to „jaký tlak na ně budou chtít vykonávat,“ všichni si mohou být jisti, že „žádný ilegální přistěhovalec nevkročí do Maďarska. “Evropské orgány se nemohou smířit s tím, že Budapešť se neohýbá pod mezinárodním tlakem,“ dodal Szijjártó s tím, že jeho země se nepodvolí tomuto tlaku.

Maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě kritizuje nevládní organizace, které založil maďarský rodák americký miliardář Soros. Ty mimo jiné podporují masovou migraci do Evropy. Tyto organizace zase kritizují Orbána za příliš přísnou imigrační politiku a autoritářské vedení země.

EP v usnesení vyzval Evropskou komisi, aby důkladně prověřila situaci v Maďarsku a aby podpořila maďarskou vládu v hledání nápravy kritizovaných opatření. Pokud by Budapešť nepřijala „přiměřená opatření“ ve lhůtě stanovené komisí, chce se parlament situací v Maďarsku znovu zabývat.

Podpora ze strany Orbána

Usnesení předložily frakce sociálních demokratů, liberálů, krajní levice a zelených, podpořila ho ale i řada poslanců lidovecké frakce, jejíž součástí je strana Fidesz premiéra Orbána. Pro rezoluci hlasovalo 393 poslanců, proti se vyslovilo 221 a 64 se jich zdrželo.

V dubnové debatě, která schválenému usnesení předcházela, poslanci kritizovali především zákon o vysokých školách, který by negativně postihl Středoevropskou univerzitu (CEU) se sídlem v Budapešti, ale i snahu o zpřísnění pravidel pro nevládní organizace či automatické zadržování migrantů na území Maďarska.

Evropská komise už na konci dubna zahájila s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách řízení, které může skončit až před unijním soudem.

Budova Evropského parlamentu - FOTO: Shutterstock

 

,