Herman o komunistech

Herman se hádal s komunisty. Označil je za hanbu české politiky

Herman o komunistech
Herman se hádal s komunisty. Označil je za hanbu české politiky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na čtvrteční písemné interpelaci v Poslanecké sněmovně došlo k ostré výměně názorů mezi ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a poslanci za KSČM. Herman na jejich adresu prohlásil, že „je to hanba české politiky, že komunisté stále v parlamentu sedí.“ Reagoval tak na předsedu komunistů Vojtěcha Filipa, který kritizoval spolupráci české armádní jednotky s německou.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se pustil do ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kvůli spolupráci české 4. brigády rychlého nasazení a německé 10. obrněné divize. Tyto dvě jednotky podstoupí společné cvičení na podzim v Německu. Ke spolupráci dojde především kvůli sdílení zkušeností a intenzivnímu cvičení pro případné společné nasazení. Podle Filipa bude česká jednotka podřízená německému velení, což Stropnický odmítl.

Ministr kultury Daniel Herman - Foto: Jan Zatorsky

Proti Filipovi se ostře ozval ministr kultury. „Komunisté měli 40 let času na to, aby tuto zemi zdevastovali morálně a hospodářsky takovým způsobem, že se z toho hrabeme dodnes,“ řekl Herman. Prohlásil také, že díky členství v NATO má ČR bezpečnostní jistoty, a že ruská okupace východu Ukrajiny a Krymu je velké bezpečnostní riziko velmi blízko našim hranicím. Podle Hermana je fungování komunistů v parlamentu „nepřijatelné a je to hanba české politiky.“

Na Hermana se poté snesla kritika z řad komunistů. „Nevážený pane ministře, projevy tohoto charakteru, řeknu pindy, si nechte na srazy Sudeťáků, kde veřejně vystupujete,“ řekl na Hermanovu adresu komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kovařík, dále označil NATO za agresivní pakt, a vyzval ministra, aby se omluvil voličům KSČM s tím, že to nejsou lidé druhé kategorie.

, tk