KULTURNÍ TIPY

O chlapci, který chce být premiérem

KULTURNÍ TIPY
O chlapci, který chce být premiérem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pronásledovaný chilský básník

Filmový portrét chilského spisovatele Pabla Nerudy začíná v roce 1948, kdy obviňuje vládu ze zrady komunistické strany. Prezident ho zbaví funkce senátora a Neruda se před zatčením snaží uprchnout ze země. V Evropě mezitím sílí legenda o pronásledovaném básníkovi a umělci, vedeni Pablem Picassem, se dožadují Nerudova osvobození.

Chile/Argentina/Francie/Španělsko/USA, drama/životopisný, 2016, 108 minut.

Sommerová o životě Soni Červené

Soňa Červená, 92letá světoznámá operní pěvkyně a herečka, jedna z největších osobností české kultury 20. a 21. století, se se sobě vlastním humorem a nadhledem otevřela režisérce Olze Sommerové. Svěřila se jí nejen o příkořích, jichž se jí a její rodině dostávalo od nacistů i komunistů, ale rozmluvila se také o problematickém vztahu s rodiči.

Červená
Česko/Slovensko, dokumentární, 2017, 80 minut.
Dokument vstupuje do českých kin 7. září 2017.

O chlapci, který chce být premiérem

„Byl ministrem financí. Stane se i premiérem!“ Po vyprodaných třech představeních se na divadelní prkna vrací ostrá politická satira o chlapci, který si šel za svým snem a politickou kariérou přes mrtvoly. Jedná se o zábavný interaktivní kabaret, během něhož se divák stane přímým účastníkem natáčení absurdní televizní talkshow.

Repríza představení Červený Kukiš aneb Sorry jako! se odehraje 12. září 2017 ve Vršovickém divadle Mana.

Ze hry Kukiš - www.cervenykukis.cz

The National posedmé

Indie rocková kapela z amerického Ohia vydává od roku 2001 své sedmé studiové album nazvané Sleep Well Beast. Očekávání mezi fanoušky jsou velká, protože poslední deska Trouble Will Find Me byla nominovaná na Grammy v kategorii nejlepší alternativní rockové album. Na album naváže celosvětová koncertní šňůra.

Album Sleep Well Beast od The National vychází 8. září 2017.

Gilmour znovu v Pompejích

45 let po slavné show, ze které vznikl dokumentární film Pink Floyd v Pompejích, se David Gilmour vrátil na místo činu. Skladatel, zpěvák a kytarista odehrál v červenci 2016 v kulisách ruin nejstaršího amfiteátru na světě dva koncerty. Ze záznamu vznikl koncertní snímek plný hitů Gilmourovy sólové kariéry i klasik od Pink Floyd.

David Gilmour v Pompejích bude k vidění v 80 českých kinech ve středu 13. září 2017.

Aerofilms

Adaptace knihy oceněné Nobelovou cenou

Divadelní soubor Spitfire Company u příležitosti 10 let své existence připravil světovou premiéru adaptace knihy Světlany Alexijevičové Doba z druhé ruky, která za ni v roce 2015 obdržela Nobelovu cenu. Divadelní symfonie na pomezí vizuálního, činoherního a tanečního divadla v sobě spojí nahrané fragmenty knihy a živé hudby.

Představení bude uvedeno pouze 12. a 13. září v pražském prostoru Jatka78.

Pátý díl knižní série Milénium

David Lagercrantz navázal už druhou knihou na legendární trilogii Milénium Stiega Larssona. Tentokrát požádá Lisbeth Salanderová Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Holger Palmgren ji totiž přišel do vězení seznámit s dokumenty, které vrhají nové světlo na bezpráví, jež na ní bylo v dětství pácháno.

David Lagercrantz: Muž, který hledal svůj stín
Host, 456 stran.

Výstava nejen o krajině ze součástek

Výstava Krištofa Kintery obsahuje posledních pět let jeho tvůrčí práce a nabízí na dvě desítky soch, instalací a interaktivních objektů. Součástí expozice je tzv. laboratoř, kde návštěvník vstupuje do průběhu vzniku Kinterovy aktuálně realizované instalace Postnaturalia, umělé krajiny ze součástek elektronických zařízení.

Výstava je k vidění do 26. listopadu 2017 v pražské Galerii Rudolfinum.

7. září 2017