Svědectví bývalého reportéra

Přibil byl jen pěšák. Babiš a vedení MF DNES jeho roli znali, píše exkolega

Svědectví bývalého reportéra
Přibil byl jen pěšák. Babiš a vedení MF DNES jeho roli znali, píše exkolega

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andrej Babiš i vedení MF DNES neříkají pravdu. Je skoro nemožné, aby kontakty novináře Marka Přibila s ministrem financí a tehdejším majitelem deníku a celého Agrofertu Babišem byly minimálně nejužšímu vedení MF DNES neznámé. S tímto tvrzením přišel někdejší Přibilův kolega z reportérského oddělení MF DNES novinář Martin Biben, který již přes rok pracuje v konkurenčním podniku.

„Samotný Babiš už přiznal, že se s Přibilem setkával. Že by to majitel listu dělal zcela inkognito, bez vědomí lidí, které do vedení listu dosadil, je velmi nepravděpodobné,“ píše Biben na svém Facebooku.

V rozsáhlém vyjádření popisuje Přibilovo působení v listu. Připomíná, že bývalého redaktora Týdne, který do MF DNES nastoupil v únoru roku 2015, přivedl do MF DNES jeho bývalý nadřízený z časopisu Týden a člen představenstva Mafry a ředitel rozvoje František Nachtigall. „Právě ten Nachtigall, kterého Babiš i Přibil na záznamu několikrát jmenují a je jasné, že právě on je člověkem, který má mít podle Babiše o věci přehled a kterého měl Přibil informovat,“ podotýká Biben. 

Přibilovo působení v MF DNES bylo podle Bibena velmi nestandardní od samého začátku. „Nastoupil původně do reportérského oddělení, odkud byl ale po řadě rozporů se svými bezprostředními nadřízenými už v létě přesunut mezi komentátory. I přesto, že jeho texty, velmi často namířené proti ČSSD, byly podle jeho šéfů obvykle mizerně vyzdrojované, neměly jasnou strukturu a budily podezření, že vznikly na čísi objednávku. Pro editory pak byly jeho práce postrachem a občas je dokonce odmítali vydávat. Přesto byl redaktor nepochopitelně zařazen mezi redakční elitu, jakou komentátoři bývají a spadal tak přímo do gesce šéfredaktora Jaroslava Plesla a Františka Nachtigalla,“ vzpomíná Biben. 

Jako příklad zmiňuje spor z května 2015, kdy reportér Přibil napsal text o problémech ministra školství Marcela Chládka se ženami, přičemž materiál vyšel až po několika týdnech vzrušených debat a odkladů. A i další Přibilovy objevy podle Bibena budily rozpory. „Někdy nakonec nebyly publikované, jindy, jako třeba materiály o Sobotkově příteli, právníkovi Pokorném, či o Sobotkovými lidmi levně zakoupeném hotelu v Krkonoších, se zveřejnění dočkaly,“ dodává Biben.

O Přibilovi se podle Bibena začalo velmi brzy v redakci otevřeně říkat, že právě on je tím, kdo za Nachtigallova souhlasu zastupuje Babišovy zájmy. A vypovídat o tom měla i četnost jeho textů, když zvláště v posledním roce publikoval jen krátké komentáře a ne příliš často. 

„Domnívám se proto, že když vydavatel MF DNES, společnost Mafra, oznámila, že redaktora Marka Přibila okamžitě propouští, protože jako novinář selhal, je to pokrytecké. Stejně jako tvrzení o pouhém individuálním prohřešku. Jistě, Přibil selhal. Ale v příběhu je jeho role jen okrajová. On byl jen pěšákem, malým článek, který mohl existovat právě proto, že mu to systém umožnil,“ píše v závěru Martin Biben.

Jeho celý text zde.

, edi

6. května 2017