Xenofobie na ostrovech

Nenávistné útoky proti Čechům rostou. Sobotka žádá o zásah

Xenofobie na ostrovech
Nenávistné útoky proti Čechům rostou. Sobotka žádá o zásah

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům v Británii proti lidem z dalších zemí EU. Úřad vlády to oznámil v tiskové zprávě. Podle Sobotky se množí i nenávistné útoky na Čechy, jedním z nich je podle něj i vražda Čecha minulý týden v Londýně. V srpnu také dav v anglickém Harlow zabil jednoho Poláka.

Sobotka Mayové po telefonu řekl, že česká vláda je znepokojena nárůstem nenávistných útoků ve Velké Británii. „Nevraživost a násilí jsou namířeny rovněž proti Čechům, kteří na ostrovech žijí a pracují. Bohužel jeden z těchto útoků dopadl tragicky smrtí českého občana,“ sdělil. „Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadání z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie. Proto jsem britskou premiérku požádal, aby mě informovala, jaká opatření její vláda přijme, aby se tyto nenávistné útoky neopakovaly,“ doplnil.

Jednatřicetiletý Čech zemřel v Londýně, když ho napadlo několik mladíků po předchozí hádce v restauraci. Londýnská policie pak zatkla tři muže a jednoho z nich obvinila z vraždy. Britská premiérka při dnešním telefonátu se Sobotkou podle Úřadu vlády ČR vyjádřila soustrast nad tímto úmrtím.

O politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům v Británii nyní hovoří média, ale i diplomaté v souvislosti se změnou atmosféry v zemi po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. Český policejní prezident Tomáš Tuhý řekl Českému rozhlasu, že by se v ulicích britských měst mohli objevit čeští policisté, pokud by se bezpečnostní situace Čechů výrazně zhoršila. České ministerstvo zahraničí ale krátce po vraždě Čecha v Londýně uvádělo, že tento útok nepovažuje za politicky motivovaný.

O spolupráci při řešení útoků již britskou vládu požádalo i Polsko. Polský prezident Andrzej Duda se obrátil i na vedení britských církví, aby se postavilo proti podobným projevům netolerance a xenofobie. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová poté přislíbila, že pozorně dohlédne na vyšetřování nedávného útoku na Poláky ve městě Harlow, kde dav mládeže přepadl dvojici Poláků. Jeden z nich na následky zranění zemřel. Policie čin, který označila za nenávistný, vyšetřuje jako vraždu. Dopadeno prozatím bylo šest mladíků, pět patnáctiletých a jeden šestnáctiletý.

České úřady uvádějí, že v loňském roce na území Velké Británie pracovalo asi 37 000 českých občanů. Poláků žije v Británii podle oficiálních údajů z roku 2014 zhruba 790 000, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.

,