Výbušný Selský rozum

ČT sedí na sudu s prachem. Proč nebude vysílat dokument o Babišovi?

Výbušný Selský rozum
ČT sedí na sudu s prachem. Proč nebude vysílat dokument o Babišovi?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká televize zřejmě neodvysílá film Selský rozum, který se zaměřuje na zemědělské hospodaření v Česku a tedy i na podnikání šéfa ANO Andreje Babiše. Současně má podle kritiků bránit jeho dalšímu šíření. ČT, hlavní koproducent dokumentárního snímku, ale nařčení odmítá a říká, že je to chyba tvůrců. Ti film dokončili s ročním zpožděním. ČT navíc uvažuje, že proti nim podnikne právní kroky.

Autoři filmu jsou přesvědčení, že je jeho téma velmi aktuální a že je veřejném zájmu, aby se dostal k divákům. „Již od května jsme nabývali dojmu, že se schvalování natahuje, což zvyšovalo riziko, že film nebude možné odvysílat do voleb. Oficiální schvalovací procedura trvala do poloviny srpna, kdy byl film schválen pro televizní vysílání,“ píší ve svém prohlášení na facebookové stránce filmu.

ČT ale namítá, že schvalovací proces probíhal zcela standardně s cílem zajistit, aby byl v souladu se zákony a aby z jeho uvedení nehrozily televizi soudní spory. „Jediným nestandardním bylo to, že tvůrci nedodrželi původní, smluvně stanovený harmonogram, který počítal s odevzdáním dokumentu už v září loňského roku. Materiál totiž nebyl hotov,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí ČT Karolína Blinková. Zpoždění potvrdil pro FORUM 24 i jeden z tvůrců Vít Janeček s tím, že „jim ČT velkoryse umožnila ještě točit dál“.

Podle ČT bude film odvysílaný podle předběžného plánu v listopadu 2018. „Důvodem je především dohoda s koproducentem dokumentu, který chce film nejdříve do distribuce do kin a k dalším projekcím,“ uvedla Blinková. Dodala také, že za to může i předvolební období. Během něj totiž musí veřejnoprávní ČT dodržovat vyváženost svého programu a nesmí zvýhodňovat žádnou politickou stranu nebo hnutí. „To, že dokončení a schvalování dokumentu padlo na předvolební období, je odpovědnost tvůrců, kteří se zpozdili s odevzdáním dokumentu téměř o rok,“ dodala mluvčí ČT.

Zelení Selský rozum vysílat nemůžou

Další háček nastal v okamžiku, kdy Strana Zelených projevila zájem o to, aby film mohla vysílat ve své předvolební kampani. S tím autoři dokumentu neměli problém. „Když jsme to oznamovali na Facebooku filmu, nabídli jsme současně film i kterékoli jiné politické straně. Při splnění standardních distribučních podmínek jsme nepovažovali za problém i kontext projekcí v rámci stranických besed. Naším cílem bylo a je přispět k reflexi a jakékoli občanské či politické diskusi k tématům, které film otevírá,“ dodávají tvůrci filmu Janeček a Zuzana Piussi.

dusno kolem filmu Selský rozum - http://d1film.com

Vysílání filmu na besedách zelených ale podle ČT problémem je. „Filmem může disponovat pouze Česká televize jako majoritní koproducent snímku, a ta žádný souhlas k veřejné produkci nedala. Proto zvažujeme právní kroky vůči těm, kteří porušují právo,“ dodala mluvčí Blinková. Distribuční společnost D1film, která film spolu s ČT produkovala, přitom nabízí promítání filmu komukoliv, kdo o to na webu zažádá. „Hrát jej mohou ale i další místa – kluby, hospody, kostely, mešity,“ píše se webových stránkách filmu.

Do televize se následně pustil i předseda zelených Matěj Stropnický, který ČT nařkl z toho, že se snaží zabránit projekci dokumentu. „Vzhledem k aktuálnímu postoji České televize, která se snaží zabránit projekci dokumentu, se stává ze Selského rozumu trezorový film,“ uvedl a dodal, že se lze domnívat, že za tím stojí politický tlak. Podle něj film obsahuje zásadní informace o pravděpodobném vítězi voleb a veřejnost má právo tyto informace znát ještě před volbami. Televize ale jeho tvrzení, že se snaží zabránit projekci dokumentu, pro Echo24 odmítla.

Selský rozum vznikl na základě tříletého sběru materiálu na českém venkově. Autoři se zaměřili na to, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v oblasti zemědělství, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin. Jak autoři dodávají, film není jen o podnikání Andreje Babiše. Ovšem s ohledem na to, že Babišovi patří podle tvůrců filmu pozice „největšího vlastníka a uživatele půdy v českých dějinách a že se mu podařilo ovládnout značnou část zemědělských výkupů i zpracovatelského sektoru“, se jeho byznysem zabývat museli.