Boj proti drahým datovým službám

Boj proti operátorům. Jejich datové služby se mají zlevnit

Boj proti drahým datovým službám
Boj proti operátorům. Jejich datové služby se mají zlevnit

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tuzemské mobilní operátory čekají těžké časy. Nejen, že od června prakticky zmizí poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi Evropské unie, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na ně navíc tlačí, aby zlevnily i ceny za mobilní data. Na to, že jsou datové služby v Česku jedny z nejvyšších v Evropě, upozorňuje i vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Ten navíc kritizoval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), že se jejich zlevněním měl zabývat už dávno. Mládek však namítá, že to do jeho kompetence nespadá a upozorňuje Babiše, aby si ověřil znění kompetenčního zákona.

Premiér Sobotka chce snížení cen mobilních operátorů řešit na společné schůzce s šéfem Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromírem Novákem a předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem v úterý 7. ledna.

Sobotka chce na schůzce zjistit, jestli ČTÚ a ÚOHS nepotřebují nějaké nové kompetence pro zasahování ve prospěch spotřebitelů a k vytvoření konkurenčního prostředí. „Také mne budou zajímat jejich konkrétní plány v této oblasti tak, abychom pokračovali v tlaku na snížení cen za mobilní data a abychom nastavili u nás podobně příznivé prostředí pro spotřebitele, jako je v další zemích unie,“ řekl Sobotka s odkazem na to, jak vysoké ceny za datové služby v Česku jsou.

Premiér současně doufá, že by nápomocná mohla být i novela zákona, jejíž návrh má na vládě předložit ministr Mládek. Ten však uvedl, že žádnou novelu, která se týká mobilních dat a situace na trhu, nepřipravuje. „Do toho já nesmím dokonce ani zasahovat. Od toho tady máme regulátory ČTÚ a antimonopolní úřad. Ti by se měli postarat o to, že jestliže trh dobře nefunguje při počtu subjektů tři, tak aby prostě udělali něco pro to, aby to fungovalo. To není úkolem ministerstva průmyslu a obchodu,“ dodal. S odkazem na Andreje Babiše pak podotkl, že by si měl ověřit, co říká kompetenční zákon.

Mládek nicméně jednu novelu předložit plánuje – týkat se bude elektronických komunikací. „Ta bude robustněji řešit postavení zákazníků při změně smluv a přenositelnosti čísel. Novela bude obsahovat i opatření týkající se přechodu pozemního televizního vysílání na platformu DVB-T2,“ uvedl ministr.

ČTÚ se domnívá, že ke snížení velkoobchodních cen dat by mohly operátory přinutit vyšší sankce. Namísto dnešních řádově jednotek milionů korun by se v budoucnu mohly počítat z ročního obratu firem. „Po vzoru ÚOHS by bylo vhodné, kdyby sazba pokut lépe zohledňovala závažnost provinění promítnutou k velikosti daného podnikatelského subjektu, tedy kdyby bylo možné například pokuty odvozovat od ročního obratu operátora,“ uvedl k tomu mluvčí Martin Drtina.

Tuzemské mobilní operátory čekají těžké časy. Od června prakticky zmizí poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi Evropské unie, premiér na ně navíc tlačí, aby zlevnily i ceny za mobilní data - ilustrační foto: Shutterstock

Český telekomunikační úřad už několikrát vyzýval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE. Firmám O2 a Vodafone pohrozil odebráním licencí. Poprvé k tomu došlo loni v únoru, ale na výzvu zareagoval jen T-Mobile. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly pokutu v maximální výši dvou milionů korun. V letošním lednu pak úřad opakovaně vyzval tytéž operátory ke snížení velkoobchodních cen, dal jim na to jeden měsíc času.

Na podobě poplatků, které si od června budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb, se shodli zástupci členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise. Místopředseda komise pro digitální jednotný trh Andrus Ansip uvedl, že na své místo zapadl poslední dílek skládačky, která umožní ukončit v EU platby zákazníků za roaming k 15. červnu. Ke znatelnému snížení poplatků za používání mobilních telefonů v jiné zemi EU přitom už došlo loni na jaře.