Babiš napadá vyšetřovatele kauzy

Vyšetřování Babiše má „razítko“ Bradáčové

Babiš napadá vyšetřovatele kauzy
Vyšetřování Babiše má „razítko“ Bradáčové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf ANO Andrej Babiš ve svém vyjádření k žádosti o vydání k trestnímu stíhání ostře napadl policejního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo. V České televizi o něm dokonce emotivně prohlásil, že je řízen kmotry. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo přitom probíhalo pod dohledem pražské vrchní státní zástupkyně. Lenka Bradáčová si spis v březnu vyžádala ke kontrole a v červnu upozornila na obstrukce ze strany Babišova týmu. Žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba za ANO) k trestnímu stíhání, kterou policie ve čtvrtek doručila do sněmovny, je tedy možno vnímat jako akt posvěcený hlavní pražskou žalobkyní.

„Je to poslední zoufalý pokus mých politických odpůrců dostat mě ven z politiky. Kauzu dostal policista, u kterého bylo jasné, že má zadání mě nějakým způsobem kriminalizovat. Je s podivem, že tato téměř deset let stará dotace (na Čapí hnízdo), kterou nikdo předtím neřešil, se dostala do pozice kriminalizace. Je to nesmysl,“ řekl Babiš ve čtvrtek v podvečer České televizi a dodal: „Nevtípil je veden kmotry.“

Přibližně ve stejné době Babišův komunikační tým na Facebooku zveřejnil prohlášení šéfa ANO, v němž jinými slovy říká totéž: „Je to dlouhodobě promyšlená akce….Dostal to na starost ten „správný“ policajt, pan Nevtípil, který figuroval v kauze kmotry ukradené firmy Neograph podnikateli Sittovi. 23. 7. 2017 jsem byl na výslechu a na můj dotaz ohledně mého postavení mi policista odpověděl, že jsem v této pseudokauze svědek!“

Ačkoli případ řešilo městské státní zastupitelství v Praze, takzvaný dohled nad celou kauzou od března tohoto roku držela šéfka pražských žalobců. V praxi Lenka Bradáčová kontrolovala kroky městského státního zástupce Jaroslava Šarocha, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde. Bradáčová ale koncem června konstatovala, že Šarochův postup byl v pořádku, vyšetření podle ní probíhalo komplexně a stížnost tak byla úplně zbytečná.

Vcelku kriticky se ale tehdy opřela do průběhu vyšetřování, když řekla, že lidé od Babiše je obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“.

Lenka Bradáčová si spis v březnu vyžádala ke kontrole a v červnu upozornila na obstrukce ze strany Babišova týmu - foto: jan zatorsky

Státnímu zástupci Šarochovi doporučila, aby případné zdržování vyšetřování razantně řešil. „Dozorovému státnímu zástupci bylo ze strany VSZ v Praze uloženo provedení konkrétních úkolů a zároveň byl upozorněn na povinnost aktivně uplatňovat všechny zákonné procesní instituty, pokud postoj některých subjektů může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení,“ uvedla Bradáčová posledního června.

Lenka Bradáčová v pátek odpoledne zaslala deníku Echo24 prohlášení, ve kterém uvádí, že „Vrchní státní zastupitelství není a nebylo ve vztahu k úkonům orgánů Policie ČR činné, ani nebylo o žádných úkonech informováno“.

, edi, red