Zásah v rohlik.cz

Jsme nelegální? Tak to jsou tu všichni. Policie má dvojí metr, zlobí se Čupr

Zásah v rohlik.cz
Jsme nelegální? Tak to jsou tu všichni. Policie má dvojí metr, zlobí se Čupr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Opravdu je firma rohlik.cz jediná, která má problém se zaměstnáváním cizinců na polská pracovní víza? Otázka, kterou si již od čtvrtka, kdy cizinecká policie ve skladu firmy zajistila 85 lidí, klade její zakladatel Tomáš Čupr. V Česku jsou podle něj tisíce Ukrajinců s těmito doklady a zaměstnávají je desítky firem, v médiích se však propírá jen ta jeho. "Pokud jsme nelegální my, tak jsou tady nelegální všichni. Policie neměří všem stejně," kritizuje zajištění a následné rozhodnutí o vyhoštění desítek zaměstnanců Čupr. 

"Proč policie při některých zákrocích pracovníky s polskými vízy odveze na stanici a v jiných ne? Proč je v některých případech vyhostí a v jiných ne? Já se ptám, kde je ten rozdíl. Myslíte si, že rohlik.cz je jedinou firmou z těch stovek, kam agentury dodávají? My prostě jen ještě nevíme, co dělat, když přijede to komando," komentuje pro Echo24 rozlobeně čtvrteční několikahodinový zásah cizinecké policie ve skladu společnosti rohlik.cz její zakladatel Tomáš Čupr.

"Ta samá agentura dodává minimálně do tří dalších řetězců, o kterých vím. Já mám v ruce papíry z těch kontrol v těchto firmách a tam to bylo v pohodě. Buď se všechno děje naprosto standardně a my jsem jediní, kteří pochybili, nebo je něco špatně. Pokud my jsme nelegální, tak jsou tady nelegální všichni. Tak nás zavři všechny, ale nemůžeš zavřít jen jednoho," dodává rozhorleně Čupr s tím, že chce, aby byly podmínky pro všechny podnikatele stejné.

Zásah cizinecké policie ve firmě rohlik.cz - FOTO: PČR
Cizinecká policie ve čtvrtek ve skladu firmy rohlik.cz v Praze 6 zajistila 85 Ukrajinců. Podle zakladatele společnosti Tomáše Čupra měli zaměstnanci polská pracovní víza. Podle policie dlouhodobá víza, které jim umožňovala pohyb po EU, nikoliv možnost být zaměstnán. Policie zásahem na několik hodin úplně ochromila chod společnosti, která i nyní pracuje v nestandardním režimu. Podle aktuálních informací policie vydala 74 rozhodnutí o vyhoštění. Společnost rohlik.cz se však proti všem plánuje odvolat. Ve společnosti již před půl rokem jedna kontrola proběhla, policie tehdy nařídila vyhoštění 24 osob.

"Rozhodnutí o vyhoštění je jen začátek. Následuje odvolání a soudní přezkum rozhodnutí. Nicméně tím, co nás v tuto chvíli nejvíce trápí, není snaha o spravedlivé rozhodnutí policie. Nejvíce nás trápí nekonzistentní rozhodování policie v těchto případech. Tady jsou tisíce lidí, kteří zde jsou na polská pracovní víza a zákon prostě nezakazuje, že toto je nelegální," rozčiluje se Čupr.

Policie však takový postup zaměstnávání cizinců označuje za protizákonný. "Není pravdou, že by policisté pražské cizinecké policie měli vůči kontrolovaným subjektům odlišný přístup. V rámci všech kontrol, které tito policisté provádí minimálně dvakrát až třikrát týdně, postupují stejně. Tedy, pokud policisté zjistí, že je občan jiného státu v ČR zaměstnáván v rozporu s platnými předpisy, je zajištěn a je s ním vedeno správní řízení. Zaměstnávání cizinců na pracovní víza vydaná pro jinou zemi než ČR je v rozporu s platnými právními předpisy a v rozporu se zaměstnáváním cizinců," řekl pro Echo24 Tomáš Hulan. 

Čupr policii tedy vyzývá, aby příslušnou část zákona, kde takový zákaz je, ukázala. Pokud je zákon špatně, měl by se podle něj změnit. "Ať tedy policie ukáže ten paragraf, kde je to špatně. Divil bych se, jestli máme zákon, který omezuje volný pohyb osob v Evropské unii. Státe přestaň šikanovat, pokud je to špatně, změň zákon," kritizuje rozdílný přístup policie k totožným případům Čupr.

"My chceme hrát podle pravidel, ale stát musí být schopný říct, jaká vlastně jsou. Já se odpovědnosti nezříkám, ale nechci hledat mezery v zákoně. Já chci jen vědět, že to, co bylo ok minulý týden, je ok i tento týden. Nechci žít v nejistotě a snažit se hledat kličky v zákoně. To jsme tady měli 40 let, když se lidé báli," řekl pro Echo24 Čupr s tím, že již před časem jednu kontrolu měli a pochybení, které tehdy policie odhalila, respektuje.

Zásah cizinecké policie ve firmě rohlik.cz - FOTO: PČR

Intenzivní razie, dobré PR pro policii i Chovance

Podle Tomáše Čupra jsou navíc kontroly cizinecké policie v poslední době intenzivnější. „Policie si na tom dělá PR a je teď hrdina a rohlik.cz je teď vykořisťovatel," řekl pro Echo24 Čupr s tím, že už jen titulky v některým médiích o tom, že rohlik.cz zaměstnává lidi ilegálně nebo, že tito budou okamžitě vyhoštěni, nejsou pravdou a policie podává informace veřejnosti neúplně.

Kontroly se však podle Tomáš Hulana nijak významně nenavýšily. „Téměř denně nějaká taková akce probíhá. Stejně kontrolujeme třeba školská zařízení, zda mají studenti studijní víza a nezneužívají je k práci,“ uvedl pro Echo24 Hulan a dále dodal, že za rok 2016 provedli 210 zásahů ve školských zařízeních a 90 v ubytovacích zařízeních. Zároveň však přiznal, že takto rozsáhlý zásah, při němž by zajistili 85 lidí, byl ojedinělý.

Kontroly jsou nedůstojné

Tomáš Čupr také již dříve na svém Facebooku přirovnal chování policie během zásahu k StB. "Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jak STB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi a nechali všechny jak zločince postavit na rampu," napsal ve čtvrtek Čupr.

Podle Tomáš Hulana však zákrok proběhl v souladu se zákonem a zcela standardně. "Musíme se opětovně ohradit proti nařčení, že měla kontrola ze strany pražské cizinecké policie probíhat nestandardně a nekorektně. Není možné v takových situacích postupovat dramaticky nebo dokonce povolat zásahovou jednotku," uvedl pro Echo24 Hulan. Je však podle něj pochopitelné, že při zajišťování tolika osob nemohou přijet jen dva policisté. 

Echo24 v této souvislosti zjišťovalo zkušenosti i jiných podnikatelů, firem i cizinců. Ačkoliv námi oslovení měli nakonec všechny dokumenty v pořádku, i tak před obavou z dalších kontrol chtěli zůstat v anonymitě. „Kontrola u nás byla v minulém roce. Máme všechny papíry v pořádku, policie nikoho neodvezla, ale najela k nám dvě velká policejní auta a ozbrojení policisté přerušili naši práci na více než dvě hodiny. Bylo to velmi nedůstojné. Později jsme se dozvěděli, že přijeli na udání,“ uvedl pro Echo24 spolumajitel stavební firmy, které v Praze prováděla rekonstrukci.

Policie jezdí na udání

To, že policie na místa často vyráží na základě podnětů z veřejnosti, nepopřel ani její mluvčí Tomáš Hulan. „Kontroly probíhají i na základě podnětů zaslaných cizinecké policii z vnějšku. Jde o kontroly standardní. Už jen ze zákonné povinnosti se jim musíme věnovat. Pokud nám jich přijde pět, neznamená to, že si vybereme tři, ale musíme prověřit všechny,“ uvedl pro Echo24 Hulan s tím, že cizinecká policie provádí činnost jak na základě vlastních zjištění, tak tedy již zmíněné opakované kontroly a naposled i na základě těchto podnětů.

O své dojmy se pro Echo24 podělil i vietnamský student, který pracoval ve fabrice v Kroměříži. „Během směny se náhle objevilo pět policistů v uniformě, šlo o městské strážníky i cizineckou policii a vybrali si pár lidí na kontrolu. „Nikam si nás naštěstí neodváželi, ale mě tam dusili skoro dvě hodiny, i když jsem měl u sebe platný pas,“ popisuje student kontrolu s tím, že tehdy ještě nebyl občanem České republiky, ale měl zde trvalý pobyt.

„Byl jsem tam jen brigádník, takže jsem jim musel dokola vysvětlovat, že povolení k práci v tomto případě nepotřebuji. Ptali se mě, jak dlouho tu jsem, proč jsem se rozhodl pracovat. Hlavně teda šli po krku rusky nebo ukrajinsky mluvících lidí, spíše postarších. Když přišel vedoucí směny a následně i šéf, byli dost naštvaní, že práce stojí a že jim ztrátu nikdo neuhradí,“ dodává pro Echo24 student.

12. března 2017