Rozčílená Šlechtová. Pohřby nejsou priorita, vzkazují komunisté
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kritikou komunistů kvůli změnám v pohřebnictví nešetří ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Ti totiž v úterý zařízli úvodní projednávání novely zákona, kterou resort Šlechtové připravuje přes dva roky. Podle ministryně dali přednost recepci na vietnamské ambasádě, to však KSČM odmítá. Šéfka resortu za tím vidí lobování pohřebních služeb, na které nová pravidla dopadnou asi nejtvrději. Úprava totiž počítá mimo jiné se zpřísněním kontroly i se sankcemi.
„Nikdo mi nic nesdělil. A ano, slušnost je mi něco sdělit předem, když chce někdo jednání přerušit. Deset minut před tím jsem hovořila s panem (Vojtěchem) Filipem, který mi sdělil, že tento zákon KSČM podpoří. O to víc to nechápu. Výsledek je, že zákon byl přerušen, což považuji za velmi špatné,“ reagovala deníku Echo24 ministryně Karla Šlechtová na jednání sněmovny, kdy poslanci zahájili úvodní kolo debaty.
Komunisté však asi po hodině jednání požádali o přestávku na poradu poslaneckého klubu. „Pokud to neprojde, tak umřeme a budeme všichni v papírových rakvích,“ nechala se poté slyšet rozhořčená Šlechtová. Poslanci se tak totiž k projednávání normy vrátí zřejmě až na konci ledna. Šéfka resortu přitom počítala s tím, že zákon již v úterý projde prvním čtením.
„Všechny ostatní poslanecké kluby počítaly s tím, že se to teď dojedná. Ne. Poslanecký klub KSČM si vzal dvě hodiny pauzu. Upřímně já nevím proč. Moje otázka je, nejsou náhodou zlobovaní pohřebními službami?“ řekla po jednání sněmovny. Kriticky se na účet komunistů ministryně Šlechtová vyjádřila také na sociálních sítích:
Tak KSCM si vzala prestavku, aby zakon o pohrebnictvi neprosel. Proc? Jsou zlobovani? Ci preferuji navstevu treba vietnamske ambasady?!!!
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) 18. ledna 2017
KSČM obstrukce odmítá
Nařčení komunisté odmítají. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa o žádné lobování nejde. „Nechápu rozčilení paní ministryně. Náš postup nebyl dán tím, že se několik poslanců z různých politických stran zúčastnilo setkání k 67. výročí navázání diplomatických vztahů mezi námi a Vietnamskou socialistickou republikou. Důvodem byl jiný než dohodnutý procedurální postup, tedy nesloučení rozpravy s dalšími dílčími návrhy v této věci. Paní ministryni jsem to řekl,“ uvedl deníku Echo24.
Vojtěch Filip také potvrdil, že zákon v prvním čtení komunisté podpoří. Kritiku odmítá i komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Pohřebnictví nyní určitě není klíčový problém, natož důvod pro obstrukční taktiku,“ popsal. Novela je přitom vlajkovou lodí ministryně Šlechtové. Podle ní se oblast pohřebnictví neřešila přes deset let, dotýká se tak řady citlivých témat.
Norma počítá například se zpřísněním dohledu na pohřebními službami i s případnými sankcemi. Provozovatelé budou muset nově skládat zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. Všechny pohřební služby a krematoria budou muset mít také speciální místnost pro případnou úpravu i kontrolu zesnulých. Změní se také požadavky na rakve. Šlechtová chce zakázat tu nejlevnější variantu rakví, která se vyrábí z lepenkového papíru. Již dříve tyto „papundeklové krabice“ označila za nedůstojné a zdraví ohrožující. Lidé si tak budou muset připlatit za kvalitní dřevěné rakve.
To však kritizují některé pohřební služby, podle kterých to nahrává nepoctivcům. „Některé pohřební služby mají kriminální minulost. Nejde jen o podvody s kytkami a věnci, ale právě i o rakve. Když objednáte hezkou dřevěnou rakev pro vaši babičku, udělají to, že babičku při převozu do krematoria z dřevěné rakve přendají do papírové, ve které ji spálí, a tu dřevěnou dají zpátky do skladu a prodají ji znovu,“ popsal deníku ECHO24 již dříve předseda Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl.
Pohřby potracených plodů
Kromě toho by měl návrh například umožnit pohřby dětských plodů, které žena potratí do 5. týdne těhotenství a které nepřesáhnou váhu 500 gramů a velikosti 25 centimetrů. Ty jsou nyní likvidovány ve spalovnách spolu s biologickým odpadem jako jsou například odebrané orgány nebo amputované končetiny. V nemocniční spalovně mohou však skončit i mrtvě narozené děti, u kterých zákon pohřby už umožňuje. Rodiče se však musí rozhodnout do 96 hodin.
Dětské plody i mrtvě narozené děti by tak měly mít podle ministerstva nově nárok na stejnou „pietu a důstojnost“ jako živě narozené děti, které zemřou bezprostředně po porodu. Na ty se totiž už právní ochrana vztahuje. Podle odborníků navíc důstojný pohřeb pomůže rodičům se se ztrátou dítěte lépe vyrovnat. Obdobnou změnu ve sněmovně navrhují také lidovci. Podle statistik ČSÚ došlo v roce 2015 k téměř 36 tisícům potratům dětských plodů, mrtvě narozených dětí za tuto dobu úřad eviduje okolo 400.
Na pohřby mrtvě narozených dětí a pomoc rodičům se u nás specializuje spolek Tobit, který spoluzakládal také úředník Tomáš Kotrlý. Ten má přitom agendu spojenou s pohřebnictvím na ministerstvu na starosti. Donedávna figuroval i ve vedení iniciativy, v polovině prosince se stal zřejmě po kritice ohledně možného střetu zájmů pouze řadovým členem. S vypravením pohřbu se totiž pojí státní příspěvek ve výši pět tisíc korun.
Umožní se muslimské pohřby
Změny se dotknou také veřejných a neveřejných pohřebišť. Zpřísní se pravidla pro způsob ukládání ostatků. Šlechtová chce v zákoně ukotvit povinnost pohřbívat nebožtíky na veřejných hřbitovech v rakvi. Současná legislativa to totiž výslovně neuvádí. Vedou ji k tomu mimo jiné obavy z muslimů, u nichž pohřby bez rakve vychází z jejich náboženských zvyklostí. Podle odhadů Muslimské obce v Praze se v Česku od revoluce realizovala zhruba stovka muslimských pohřbů.
K uložení nebožtíka bez rakve tak nyní stačí pouze souhlas provozovatele hřbitova. Za přísných podmínek by to novela výslovně umožnila na neveřejných hřbitovech, které by si mohly způsob uložení ostatků upravit v řádu pohřebiště. Ty dnes mají registrované církve a náboženské společnosti, které u nás provozují především církevní a náboženské instituce. Muslimové u nás zatím podle dostupných informací žádné neveřejné pohřebiště nemají.