Putin nečekaně přijel do Uzbekistánu. Řeší nástupce Karimova?

Putin nečekaně přijel do Uzbekistánu. Řeší nástupce Karimova?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý navštívil uzbecký Samarkand, podle oficiálních informací proto, aby uctil památku zesnulé hlavy státu Islama Karimova. Premiér Šavkat Mirzijojev, který je považován za Karimovova nástupce, prohlásil, že Uzbekistán má zájem dále rozvíjet strategické vztahy se svým ruským partnerem.

„Vaše dnešní návštěva vypovídá o mnohém, jsme velmi vděční,“ řekl Mirzijojev po příletu Putina do Samarkandu.

Sobotního pohřbu Karimova v Samarkandu, který byl jeho rodným městem, se Putin nezúčastnil, ruskou delegaci vedl premiér Dmitrij Medveděv. Na úterý však šéf Kremlu naplánoval soukromou návštěvu Uzbekistánu, aby Karimovovu památku osobně uctil.

Putin kondoluje dceři zesnulého prezidenta - Foto: archiv Kremlu

„Naše politické vztahy s Ruskou federací patří ke strategickému partnerství a my budeme pokračovat v tom, abychom dále rozvinuli most, který jste vy s Islamem Abduganijevičem (Karimovem) po řadu let budovali, a to tak, abychom ho nezničili, ale ještě více zpevnili,“ řekl Putinovi Mirzijojev.

Karimov řídil středoasijskou zemi tvrdou rukou od roku 1989 a Uzbekistán přeměnil v jeden z nejuzavřenějších států regionu. Snažil se vystupovat jako ochránce stability před islámským radikalismem, ale kritici ho odsuzovali jako despotu, nesnášejícího jakýkoli odpor.

Podle oficiální lékařské zprávy zemřel po mozkové mrtvici minulý týden v pátek ve věku 78 let.

,