Marvanová jde do voleb. Vyšleme i další, naznačuje Kocáb
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Osobnosti spojené s nově vzniklou politickou platformou SPIN (Spravedlnost & Inovace) kolem advokáta Jana Kalvody a hudebníka Michaela Kocába se vrhají do politiky. Nebudou však kandidovat za SPIN, ale za jiné strany. Jako první oznámila svou kandidaturu do Poslanecké sněmovny za Starosty a lidovce právnička Hana Marvanová. Další jednání podle informací deníku Echo24 probíhají, nikdo další se ale zatím ohledně své kandidatury nerozhodl.
SPIN už dříve oznámil, že chce ovlivňovat politiku. Protože ale tato politická platforma nemá ani tradici ani sílu a ani peníze k tomu, aby sama kandidovala, budou někteří její členové a sympatizanti kandidovat za jiné strany. První, kdo o tomto kroku veřejně informoval, je Hana Marvanová. Ta za SPIN zastupuje oblast práva a spolupodílela se na vytváření programu týkající se této oblasti.
Marvanová bude kandidovat za volební koalici STAN a lidovců na 12. místě její pražské kandidátky. „Její kandidatura za STAN a KDU-ČSL je jedna z možných forem aktivit SPINu. Hana Marvanová si to vyjednala sama, žádné jednání SPINu se STAN-Lidovci neprobíhalo,“ uvedl pro Echo24 Jan Štern, který vystupuje jako odborník na oblast inovace SPINu.
Marvanová připouští, že měla i nabídky od jiných politických stran. „Vyslyšela jsem prosbu od Starostů. Slíbila jsem jim expertní podporu. To znamená asi tak ve stejné rovině, jako podpořila STAN na kandidátce Dana Drábová jako šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Myslím si, že si určitou podporu zaslouží, protože ti lidé jsou málo viditelní, věnují se komunální politice a dělají to dobře. Konvenuje mi třeba, jak prosazují subsidiaritu, transparentnost, registr smluv a tak dále,“ uvedla pro Echo24.
Hana Marvanová ale podotkla, že její kandidatura rozhodně neznamená pokus o návrat do politiky. Kdyby o to podle svých slov usilovala, účastnila by se třeba stranických primárek a víc se zapojovala do kampaně. „Na kandidátce jsem chtěla být co nejdál. Taková je dohoda, takhle jsem si to vymínila,“ uvedla s tím, že prý neřeší možnost, že by ji voliči z 12. místa vykroužkovali až do sněmovny. „Je to takové co by kdyby. Není to mým cílem,“ dodala.
V posledních dnech se však spekuluje o tom, že STAN s lidovci nakonec jako jedna volební koalice kandidovat nebudou. Předvolební průzkumy totiž naznačují, že by nově utvořená koalice možná ani nemusela získat potřebných 10 % pro vstup do sněmovny. Řešením by bylo, že se přejmenují na KDU-ČSL s podporou Starostů, ale kandidátky zůstanou tak, jak jsou. V tom případě by jim stačilo jen 5 % hlasů. Ani takové spekulace ale rozhodnutí Marvanové nezmění. „Jsem připravená STAN podporovat. A když nepůjdou do voleb v koalici s lidovci, tak nepůjdou,“ řekla.
Kocáb kandidaturu vyloučil
Také další osobnosti spojené se SPINem se netají svými sympatiemi k některým politickým stranám. Například Michael Kocáb, hudebník a někdejší poslanec Federálního shromáždění a pozdější ministr pro lidská práva a národnostní menšiny ČR, podporuje TOP 09. „Program Topky je nejbližší hodnotám jednak SPINu, jednak Kroměřížské výzvy. Taky jsem se snažil, aby někteří lidé ze SPINu kandidovali na kandidátkách Topky, i když to pak nevyšlo. TOP 09 upřednostňuju i třeba před KDU-ČSL, protože nechtějí jít do vlády s ANO,“ uvedl Kocáb pro Echo24. To, že by za TOP 09 kandidoval do podzimních voleb, Kocáb vyloučil.
Kandidaturu osobností SPINu za jiné subjekty ale Kocáb vidí jako určité řešení, jak se zapojit do politiky. Pro Echo24 proto potvrdil, že některé další osobnosti kolem SPINu budou na podzim do sněmovny kandidovat. „Ale myslím si, že nejsem tím, kdo by to měl prozrazovat. Ony to ty strany určitě brzy oznámí samy,“ dodal Kocáb, který vystupuje jako odborník na bezpečnost SPINu a má na starosti otázku zahraniční armády.
Ani Tomáš Klvaňa, vysokoškolský pedagog, další z členů SPINu, svou kandidaturu do sněmovny neplánuje. Připustil ale, že jednání SPINUu s některými stranami probíhají. „Ještě nejsme úplně rozhodnutí, kdo by případně kandidoval a kde. Naše iniciativa vznikla i s tím, že nevylučuje spolupráci s politickými stranami a to hlavně formou kandidatur výměnou za podporu našeho programu. Kromě Hany Marvanové se k tomu zatím nikdo neodhodlal,“ řekl pro deník Echo24.
Klvaňa dodal, že v tuhle chvíli SPIN diskutuje hlavně nad tím, jestli vůbec a jak by se měla tato politická platforma zapojit do voleb na českého prezidenta. „Buď bychom chtěli postavit vlastního kandidáta, nebo podpořit takového kandidáta, kterému by ležel na srdci náš program,“ dodal.
Restart demokracie
Mezi programové cíle SPINu, kterými chce „restartovat demokracii“, patří lepší ekonomický růst spojený s technologickým a vědeckým pokrokem. To je podle SPINu cesta k prosperitě. Cesty ke spravedlnosti by mělo být dosaženo zrychlením soudních řízení, zformulováním nové trestní politiky či lepším zákonem o soudních znalcích. Nezbytné je podle SPINu také zefektivnit sociální politiku a ukotvit Česko v Evropské unii a NATO.
Z dalších osobností je se SPINem spojený Pavel Štern, který se zaměřuje na oblast sociálních reforem. Tváří SPINu je také Jiří Kotek, někdejší mluvčí Občanského fóra a zakladatel strany ALTERNATIVA. Kotek se orientuje na vazbu na regiony. Za Iniciativu SPIN vystupuje také ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.