Zeman vyznamenal 30 osobností. Odbojáře, umělce či podnikatele
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní vyznamenání v pátek na Pražském hradě dostalo 30 osobností. Nejvyšším, tedy Řádem bílého lva letos prezident Miloš Zeman ocenil šest osobností. Propůjčil jej čtyřem hrdinům z druhé světové války a pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Prezident jej také udělil německému politikovi a bývalému eurokomisaři Günteru Verheugenovi, kterého už během svého projevu pozdravil a poděkoval mu německy. Další tři osobnosti ocenil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.
Získali jej in memoriam bývalý prognostik Valtr Komárek, jedna z klíčových postav listopadových události roku 1989, dále herec a režisér Jan Kačer a Hanuš Holzer, dlouholetý český honorární konzul ve Švýcarsku. Kačer si vyznamenání nemohl osobně převzít, vyslal pro něj své dcery Simonu Kačerovou a Kláru Cimburovou.
Medaili za hrdinství Zeman udělil podle očekávání Jiřímu Nesázalovi, který se loni postavil proti střelci v restauraci v Uherském Brodu a podařilo se mu utéci. Stejné ocenění in memoriam získal odbojář a starosta Vsetína Josef Sousedík, kterého koncem roku 1944 popravilo gestapo.
Řád bílého lva si z Vladislavského sálu odnesl Jaroslav Klemeš, který byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum - Pewter. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem, který byl do Československa poslán z Velké Británie.
Stejné ocenění in memoriam obdržel také Karel Kuttelwascher, nejúspěšnější československý stíhací pilot druhé světové války, a Karel Janoušek, nejvyšší představitel československého letectva v zahraničí za druhé světové války. Řád bílého lva druhé třídy pak byl propůjčen Aloisi Dubcovi, jednomu z posledních žijících českých pilotů, kteří létali v britské RAF.
Nejvyšší vyznamenání Zeman předal českému primasi Dukovi, za jehož působení v čele pražského arcibiskupství se Pražský hrad dohodl s církví na majetkovém vyrovnání. Jediným cizincem mezi vyznamenanými byl Verheugen, který za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu ČR a dalších nových členů do Evropské unie.
Ocenění si odnesla i Eva Filipi, která v rozbouřené Sýrii jako česká velvyslankyně zastupuje nejen ČR, ale i třeba USA. Medaili za zásluhy stejně jako ona obdržel také šéf odborů Škoda Auto Jaroslav Povšík, zpěvák a herec Daniel Hůlka nebo režisér Juraj Jakubisko.
Z hospodářské oblasti byl oceněn ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, spoluzakladatel firmy Tescoma Petr Chmela, majitel logistické společnosti HOPI a miliardář František Piškanin nebo bývalý prezident Svazu průmyslu a dopravy Štěpán Popovič, který na začátku 90. let stál například u zrodu nejsilnější tuzemské finanční skupiny PPF.
Sportovce letos mezi oceněnými jako jediná zastupovala gymnastka a sokolka Věra Růžičková. Za zásluhy byl oceněn in memoriam filosof, historik a sociolog Karel Kosík a politolog Petr Robejšek nebo in memoriam předseda Českého svazu včelařů a dlouholetý komunistický poslanec Josef Mandík.
Zeman letos o 28. říjnu uděloval počtvrté. Loni vyznamenal 35 osobností, Řád bílého dva propůjčil jen jeden. V minulosti toto ocenění předal třeba zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nebo polskému prezidentu Andrzeji Dudovi.