Zákaz burek na veřejnosti

Rakousko zákáže nošení burky na veřejnosti. Koalice se dohodla

Zákaz burek na veřejnosti
Rakousko zákáže nošení burky na veřejnosti. Koalice se dohodla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rakouská vládní koalice se dohodla na zákazu závojů, které zahalují celý obličej, jako jsou například burky. Zákaz má platit na veřejných prostranstvích, mezi něž spadají i soudy nebo školy. Zákon obsáhne také obecný zákaz nošení šátků a dalších náboženských symbolů pro státní zaměstnance.

Tato opatření velké koalice socialistů a lidovců jsou podle BBC považována za pokus zvrátit vzestup popularity Svobodné strany Rakouska, jejíž kandidát Norbert Hofer těsně prohrál v prezidentských volbách minulý měsíc. Koalice se přitom minulý týden málem zhroutila během krizového vyjednávání o budoucím směřování vlády.

Důvodem k zavedení zákona je podle oficiálního prohlášení snaha o otevřenou společnost, která předpokládá otevřenou komunikaci. Zakrytý obličej na veřejných místech otevřenou komunikaci vylučuje a proto musí být zakázán. Nošení burky je přitom v Rakousku stále častější. Například mnohá alpská střediska, kde trvale pobývá řada rodin ze zemí Perského zálivu, jsou plná žen, které chodí v burkách.

Stejný zákaz zavedlo i pár dalších evropských zemí, ten rakouský lze ovšem považovat za symbolický. Sebastien Kurtz, lidovecký ministr pro integraci a ministr zahraničí, uvedl, že „je důležité vypadat neutrálně, především pro ty, kdo jednají s veřejností, například na policii nebo ve škole”. Zákaz nošení burky byl v roce 2011 schválen ve Francii a v Belgii a stejný návrh má v současnosti projednávat německý parlament.

, mk

1. února 2017