Burky v naší zemi nechceme, říká 80 procent Němců

Burky v naší zemi nechceme, říká 80 procent Němců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Čtyři z pěti Němců jsou pro zákaz nošení burek, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku pro oči. Ukázal to průzkum veřejného mínění, který dnes zveřejnil německý deník Bild. Většina obyvatel spolkové republiky si podle něj přeje také stanovení maximální roční hranice pro přijímání běženců.

Pro zákaz burek se jich z více než 2000 dotázaných vyslovilo 80,8 procenta, proti zákazu jen každý desátý. Úplný zákaz nošení burek nebo nikábů na veřejnosti není pravděpodobný. Němečtí politici uvažují ale o částečném zákazu, který by se mohl vztahovat například na návštěvu některých úřadů.

Roční hranici ve výši 200.000 uprchlíků, které by Německo mělo maximálně přijímat, požaduje 62,7 procenta občanů, proti je jich 23,6 procenta. Stanovení dvousettisícové hranice, kterou z vládních stran požaduje bavorská CSU, ale není pravděpodobné. Proti jsou jak křesťanští, tak sociální demokraté, podle některých odborníků by navíc byla neústavní.

burka afghánského stylu - Foto: Wikipedie

Průzkum Bildu také ukázal, že se téměř dvě třetiny Němců (63,2 procenta) staví proti liberalizaci vízového režimu s Tureckem. Více než polovina (54,6 procenta) by jich zrušila dvojité občanství, o němž se nyní v Německu diskutuje právě v souvislosti s Turky, kteří mají občanství obou zemí.

19. září 2016