svět podle daliborka jde do kin

Jak se z citlivého kluka z maloměsta stane neonacista

svět podle daliborka jde do kin
Jak se z citlivého kluka z maloměsta stane neonacista

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Portrét autentického českého neonacisty se objeví od 13. července v kinech. Autor dokumentu nazvaného Svět podle Daliborka Vít Klusák, který v neděli svůj snímek uvede v soutěži karlovarského festivalu, ho s kamerou sledoval během dvou let. Dalibor K. pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně a maluje. Blíží se mu čtyřicítka, bydlí s matkou a nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře.

„Natáčení dokumentu o životě obyčejného neonacisty začalo ve chvíli, kdy se jeho matka seznámila přes Facebook se Slovákem Vladimírem, který s oblibou říká, že by ‚z cikánů udělal asfalt‘. Její nový vztah rozpoutal u Dalibora odhodlání najít si také vážnou známost. Film o osamělém muži tak dostal životní dynamiku,“ uvedl o tom Klusák. Sžíravě absurdní a přitom ledově mrazivá tragikomedie přibližuje radikální světonázor „obyčejných slušných lidí“. A když už se zdá, že ve své palčivosti nemůže jít dále, vyvrcholí zcela nekompromisním způsobem.

„Vždyť on je hodnej, jenom má blbý názory,“ říká v jednu chvíli o Daliborovi jeho máma.

Podle Klusáka bylo při natáčení nejtěžší udržet balanc mezi kritickým odstupem a empatií. „Těžko říct, zda se to povedlo. S nacistickou ideologií se pochopitelně neztotožňuji, přesto jsem od začátku věděl, že nechci natočit aktivistický odsudek, dokumentární popravu nácka. Přišlo mi cennější zkusit pochopit, jak se z citlivého kluka z maloměsta stane neonacista. Proč to o sobě hrdě prohlašuje? A jak je možné, že mu to jeho blízcí s úsměvem schvalují,“ vysvětlil režisér. S jeho nenávistnými postoji totiž souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i blízcí.

„Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti,“ dodal.

Podle Klusáka se v uskutečnilo 45 natáčecích dní. V závěru se filmaři s hlavním hrdinou vydali do Osvětimi, aby na vlastní oči viděl hrůzy holocaustu. I tam došlo ke konfliktu, navíc s jednou z těch, která je přežila. „Dalibor nikdy nebyl mimo Prostějov, dokonce nebyl ani v Praze, nestál na Karlově mostě a neprošel se po Vyšehradě. O sobě říká, že nepotřebuje obcházet památky, aby měl vlast v srdci,“ dodal režisér.

Snímek Svět podle Daliborka vznikl v koprodukci se Slovenskem, Británií a Dánskem.

 

,