New York, Chicago a Los Angeles znovu protestovaly proti Trumpovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Desetitisíce Američanů v sobotu pokračovaly v demonstracích proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který podle nich ohrožuje jejich občanská a lidská práva. Největší protesty se uskutečnily ve městech New York, Chicago a Los Angeles, napsala agentura Reuters. Demonstrace byly převážně mírové.
V New Yorku se podle agentury AFP nejméně 10 000 nespokojenců shromáždilo na náměstí Union Square. Poté se dav s výkřiky „Není to můj prezident“ vydal po Páté avenue k prezidentově mrakodrapu Trump Tower, kde byl zastaven policejními barikádami. Zvolený republikánský kandidát seděl v tu dobu uvnitř a pracoval se svými poradci na přípravě nástupu do Bílého domu.
Chanting "we reject the president-elect," scores of anti-Trump protesters march down New York City's Fifth Avenue https://t.co/Rfqsr7hOkG pic.twitter.com/AjIEv9jnPi
— Good Morning America (@GMA) 12. listopadu 2016
„Jsme zděšeni, že si země zvolila tak neuvěřitelně nekvalifikovaného člověka, rasistu, který nenávidí ženy,“ prohlásila jedna z účastnic akce, 62letá bývalá bankovní úřednice Mary Florinová-McBrideová.
Mezi demonstranty byl i známý filmový režisér Michael Moore, který v komentáři na twitteru žádal Trumpovo odstoupení. S filmovým štábem vešel až do Trump Tower a pokoušel se dojednat setkání s novým prezidentem, nebylo mu ale vyhověno.
Scenes from the anti-Trump protests across the country: https://t.co/1dkz7koCZB pic.twitter.com/4OGsZLaUJS
— New York Magazine (@NYMag) 10. listopadu 2016
V Los Angeles přes 10 000 lidí pochodovalo ulicemi v centru města, aby odsoudili Trumpovy nenávistné komentáře o muslimech, jeho hanlivé výroky o ženách a sliby deportovat lidi pobývající v USA ilegálně.
Osmnáctiletá Jennifer Cruzová z Kalifornie nesla transparent s nápisem: „Legalizujete marihuanu, ale pobyt mojí matky ne?“ Narážela tím na to, že Kaliforňané v úterním referendu schválili opatření, které legalizuje rekreační užívání marihuany.
Cruzová uvedla, že její rodiče jsou v USA nezákonně 30 let, ačkoli její matka strávila řadu roků snahami získat občanství. O hrozbě deportace prý doma nyní mluví prakticky denně. „Jsem připravena bojovat za své rodiče, i kdyby mě to mělo zabít,“ zdůraznila Cruzová.
Protestní akce byly doposud převážně klidné. Při demonstraci v noci na sobotu v Portlandu v Oregonu byl ale jeden z mužů účastnících se pochodu po konfrontaci s další osobou postřelen. Motiv zatím není známý, zadrženi byli čtyři lidé, údajně členové gangu. Postřelený člověk ale prý k žádnému gangu nepatří. V noci na sobotu také policie v Portlandu po útocích ze strany protestujících použila proti demonstrantům slzný plyn.
Demonstrace se v sobotu konaly i mimo území Spojených států. V mexické metropoli se sešla skupina lidí u sochy představující nezávislost a vyjadřovala obavy ohledně možné vlny deportací. Kolem 300 lidí protestovalo proti Trumpovu zvolení před americkým velvyslanectvím v Berlíně.