Varování před ničivou bouří

Hurikán Matthew se žene na Floridu. Úřady čekají přímý zásah

Varování před ničivou bouří
Hurikán Matthew se žene na Floridu. Úřady čekají přímý zásah

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obyvatelé Floridy byli varováni před přímým úderem od hurikánu Matthew. Hurikán doprovází vítr o rychlosti téměř 200 kilometrů za hodinu a má za následek záplavy a sesuvy půdy na Haiti. Úřady tak na Floridě vyzvaly k evakuaci kolem 1,5 milionu obyvatel. Podle různých zdrojů si hurikán během své několikadenní cesty Karibikem vyžádal 16 až 26 mrtvých.

Evakuace byla nařízena podél pobřeží, kde se předpokládá výskyt hurikánu, který podle meteorologů přejde na čtvrtý stupeň, tedy druhou nejvyšší kategorii. Obyvatelé by se podle guvernéra měli připravit na přímý úder, který bude mít za následek katastrofické škody. Dorazit by měl k pobřeží během čtvrtečního večera.

K evakuaci se vyjádřil i prezident Barack Obama. „Jestli je nařízená jakákoliv evakuace v místě vašeho výskytu, musíte jí brát vážně,“ řekl prezident. V mnoha místech jsou vyprodány obchody a už od středy jsou uzavřeny školy, univerzity a vládní budovy. Všechny lety největší společnosti American Airlines byly na jih Floridy zrušeny.

Hurikán nyní doprovází vítr o rychlosti 190 kilometrů za hodinu. V 5:00 SELČ se jeho střed nacházel 205 kilometrů jihovýchodně od bahamské metropole Nassau a hurikán se pohyboval severozápadním směrem rychlostí 17 kilometrů za hodinu.

Kromě Floridy vyzvaly úřady obyvatele k evakuaci i ve státech Jižní Karolína a Georgie. V obou státech se má dohromady evakuovat až 550 000 lidí.

Na Haiti, kde Matthew způsobil záplavy a sesuvy půdy, volební komise odložila na neděli plánované prezidentské volby. „Nedávné události učinily volbu nemožnou,“ uvedl šéf komise Léopold Berlanger. Školy a kostely, které se běžně využívají jako volební místnosti, nyní slouží jako nouzové ubytovny.

Podle agentury AP si hurikán na cestě Karibským mořem vyžádal už 16 mrtvých, z toho deset na Haiti. Hlavně v jihozápadní části země, kde živel napáchal největší škody, se záchranáři stále snaží dostat do oblastí odříznutých od civilizace, a počet mrtvých by tak mohl dál růst. Agentura Reuters uvádí dokonce 26 obětí hurikánu. Kromě Haiti podle ní zabíjel také v sousední Dominikánské republice. Nějakou formu humanitární pomoci bude podle odhadu haitské vlády potřebovat až 350 000 lidí.

,

6. října 2016