Šéf NATO: Přes 5000 porušení příměří. Boje na Ukrajině znovu vrcholí

Šéf NATO: Přes 5000 porušení příměří. Boje na Ukrajině znovu vrcholí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na východě Ukrajiny, zejména kolem města Avdijivka v Doněcké oblasti, se vyhrotily ozbrojené střety, které šéf NATO Jens Stoltenberg označil za zdaleka nejhorší v poslední době. Jen za poslední týden podle něj došlo k víc jak 5600 případům, kdy bylo porušeno příměří. Vyzval proto Moskvu, aby se zasadila o ukončení násilností. Informovala o tom agentura AFP.

„Vyzýváme Rusko, aby využilo svého vlivu na rebely a přispělo tak k ukončení násilností,“ uvedl ve středu generální tajemník NATO Stoltenberg v Bruselu. Ukrajinská strana brzy odpoledne oznámila dva další mrtvé a dva zraněné vojáky, zatímco proruští separatisté hlásí neurčený počet civilních obětí palby ukrajinských sil. Jednotlivé strany se i nadále vzájemně obviňují z útoků.

Ruská strana se nechala slyšet, že za krvavými střety z poslední doby stojí ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Abú Dabí ve středu prohlásil, že to uznává i Západ a zaznamenal to podle něj i „jinak hluboce předpojatý německý tisk“.

Z Moskvy se v této souvislosti ozývají hlasy, že Porošenko by prý rád zrušil mírové dohody z Minsku a problém opět řešil silou. Podle některých těchto hlasů ukrajinský prezident také prověřuje, jaký postoj vůči Ukrajině hodlá zaujmout nový americký prezident Donald Trump.

Ruská agentura TASS v této souvislosti napsala, že náměstek ukrajinského ministra obrany Ihor Pavlovskyj se podřekl, že ukrajinské jednotky v Donbasu provádějí útočné akce. „Ať je to, jak chce, dnes se naši chlapci při naskytnuté možnosti posunuli metr za metrem, krok za krokem vpřed,“ citoval ho TASS.

Představitel ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk ve středu dopoledne informoval, že od úterý padl na východě další voják a 18 utrpělo zranění. Dvě hodiny po poledni pak tiskové centrum protipovstalecké operace vládních sil na východě země (ATO) oznámilo, že ve středu zahynuli další dva vojáci a dva jsou zranění.

Povstalecká agentura DAN s odvoláním na nejmenovaného člena velení separatistických sil naproti tomu tvrdila, že ukrajinské jednotky přišly při pokusech prorazit frontovou linii během uplynulých 24 hodin o 93 vojáků. Zranění jdou podle něj do stovek.

Motuzjanyk s narážkou na ruskou podporu povstalců obvinil „ruská okupační vojska“, že pokračují v porušování veškerých dohod o přerušení palby. „Nepřítel pokračuje v ostřelování ukrajinských pozic u Avdijivky, Piski, Marijinky, Krasnohorivky a Novogrygorivky z raketometů, tanků, děl, minometů,“ řekl.

Prakticky stejné obvinění vůči ukrajinským silám ve středu ovšem vznesl mluvčí separatistů Eduard Basurin.

,