pohraniční stráž byla vedle Státní bezpečnosti nejvražednější složkou totalitního režimu

Zeman na hranici

pohraniční stráž byla vedle Státní bezpečnosti nejvražednější složkou totalitního režimu
Zeman na hranici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident republiky ve čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov zmínil, že zaslal zdravici Klubu českého pohraničí. V dopise organizaci, jež sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, vyzdvihl Miloš Zeman jejich vlastenectví. Samotný Klub se navenek prezentuje jako sdružení s cílem uchování povědomí o „historické pravdě“ – rozuměj nutnosti obrany státní hranice v době komunistické totality. Klub se také jednoznačně staví proti jakékoliv revizi Benešových dekretů. V tiskovinách a zpravodajích Klubu najdeme zamyšlení nad současnou domácí i mezinárodní politikou, samozřejmě zejména v souvislosti s pohraničím, obranou hranic či vztahem současnosti k minulému režimu. Dále pak historicky zaměřené texty o Chodech, na jejichž odkazu stavěla někdejší pohraniční stráž svou symboliku a také rubriku „Příběhy ze státní hranice“ – dobrodružně pojaté, téměř pistolnické historky z pohraničních hvozdů, mechů a kapradí.

Klub českého pohraničí se zdá být vcelku běžným spolkem, sdružujícím vlastenecké veterány a příznivce dnes už zrušené složky ozbrojených sil. Jenže: Klub naprosto není apolitická organizace. Na jeho setkáních často vystupují poslanci KSČM, v textech a projevech se kritizuje polistopadový vývoj, členství České republiky v NATO a údajný „hysterický antikomunismus“.

Co se vlastenectví a historické pravdy týče, hlavním účelem ostrahy státních hranic a činnosti pohraniční stráže nebylo držet čáru proti nepřátelům, nýbrž zabránit občanům v útěku z komunistického ráje. Loutkové komunistické vlády zřídily pohraniční stráž na pokyn a přání cizí mocnosti, Sovětského svazu. Situace, kdy režim nažene pod befelem z Moskvy mladé muže na hranici, aby tu stříleli své spoluobčany (na hranici jich zahynulo na 450), má s vlastenectvím společného asi tolik jako práskání na gestapu za protektorátu.

Historická pravda je prostá: pohraniční stráž byla vedle Státní bezpečnosti nejvražednější složkou totalitního režimu. Klub sdružuje lidi, kteří tento fakt odmítají přiznat, podobně jako například v Lotyšsku existuje veteránská organizace tamních esesmanů. Ti to také hrají na dávné kamarádství a vojenské bratrství. Prezident Zeman má mnoho nedostatků, ale jedno se mu upřít nedá: je to nepochybně vzdělaný, sečtělý a v historii se orientující muž. Není možné, aby si neuvědomil, že pro nemalou část společnosti bude bratříčkování se s organizacemi typu Klubu českého pohraničí obtížně stravitelné. Výklad těchto kroků je pak jediný: muž, jenž postavil svou kandidaturu na tom, že bude „prezidentem spodních deseti milionů“, se ve skutečnosti rozhodl – a všechny jeho kroky posledních let tomu nasvědčují –, že bude prezidentem spodiny.

11. června 2017