Vyšetřování útoku v Berlíně

Podezřelý Tunisan azyl nedostal. Neměl doklady, tak ho Němci nevyhostili

Vyšetřování útoku v Berlíně
Podezřelý Tunisan azyl nedostal. Neměl doklady, tak ho Němci nevyhostili

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Okolo Tunisana, který je podezřelý z pondělního vražedného útoku v Berlíně, a po kterém se pátrá po celé Evropě, se objevují skutečnosti, které moc nesvědčí ve prospěch německých úřadů. Anis Amri nedostal azyl, přesto nebyl vyhoštěn, údajně proto, že neměl doklady. Podle médií je měl obdržet z Tuniska právě dnes. Používal vícero identit, od února žil v německé metropoli, ale pohyboval se po celém Německu. Úřady také musely pozdržet zásah v centru, kde pobýval, kvůli formální chybě. Amriho sledovaly tajné služby, ale v prosinci se jim ztratil. Na tiskové konferenci v Düsseldorfu o tom ve středu mluvil ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) podle Jägera Tunisanovu žádost o azyl v červnu odmítl a letos v červenci byl v jihoněmeckém Ravensburgu umístěn do vyhošťovací vazby. Vyhoštěn ale nakonec nebyl, protože neměl platné doklady a Tunisko tehdy odmítlo, že by muž byl skutečně jeho občanem.

Média spekulují, že potřebné doklady pro Tunisana dostaly německé úřady dnes. To ale Jäger odmítl komentovat. Podle AFP je nyní vyslýchána Amriova rodina v Tunisku.

Do Německa Tunisan přicestoval přes jihoněmecký Freiburg v červenci 2015. „Poté pobýval v Bádensku-Württembersku, v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku,“ řekl Jäger. „Od února 2016 byl převážně v Berlíně, ale nedávno krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko,“ dodal.

Média během dne informovala o tom, že Tunisan měl vazby na islamisty. Jäger dnes potvrdil, že se úřady tomuto podezření věnovaly a že v listopadu se o něj zajímalo i protiteroristické středisko GTAZ, které slouží jako koordinační orgán mezi spolkovými zeměmi a spolkovou vládou. Jäger upřesnil, že muže bezpečnostní složky podezřívaly z přípravy závažného činu, který by ohrozil bezpečnost země.

Tunisana Anis Amriho Německo podle informací agentury AP hledá eurozatykačem. Dokument uvádí, že používal šest identit a uváděl tři národnosti, vedle té tuniské to byla ještě egyptská a libanonská. Amrimu je necelých 24 let, měří 185 cm, váží kolem 85 kg, má černé vlasy a hnědé oči. Narodil se v tuniské Ghaze. Některé informace se ale značně rozcházejí. Eurozatykač uvádí, že muž může být ozbrojený a nebezpečný.

 

,

21. prosince 2016