KONCEPCE RODINNÉ POLITIKY

‚Dítě jako vstupenka do chudoby‘. Marksová hájí oplodňování bez partnera

Michaela Marsová si ale od návrhu slibuje zvýšení porodnosti, která je v Česku dosti nízká. - FOTO: Vláda ČR
KONCEPCE RODINNÉ POLITIKY
‚Dítě jako vstupenka do chudoby‘. Marksová hájí oplodňování bez partnera

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rodina je u nás bohužel vnímána jako „vstupenka do chudoby“. Zvláště mladí lidé si nová opatření v rámci podpory rodiny přejí, hájí kritizovanou koncepci rodinné politiky ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Minulý týden vyvolal bouři jeden z návrhů koncepce, podle kterého by měly mít na umělé oplodnění nárok ženy i bez souhlasu partnera.

„Návrhy týkající se změn v umělém oplodnění vycházejí z myšlenky, na které se shodla odborná komise pro rodinnou politiku, že bychom měli maximálně podpořit všechny, kteří chtějí mít děti,“ uvedla pro server ECHO24 Marksová.

Marksová si ale od návrhu slibuje zvýšení porodnosti, která je u nás dosti nízká. Podle statistik totiž začalo Česko pomalu vymírat a porodní boom z konce prvního desetiletí nového tisíciletí už pominul. Ženy si první dítě pořizují později, protože se často věnují studiu nebo práci a řadě žen se také nedaří najít partnera. Problémy má přitom i tradiční soužití muže a ženy. „Dnes má problémy s oplodněním již každý čtvrtý pár,“ zdůvodnila návrh serveru Marksová.

Změna, díky které by si mohly dítě umělým oplodněním pořídit nezadané ženy i lesby, protože už nebude potřeba souhlas muže, se ale nelíbí nejen opozici, ale ani vládním lidovcům. Podle nich je už za hranou a vicepremiér Petr Bělobrádek dokonce žádal zastavení prací na koncepci a přípravu nové. Podobný plán měl přitom už před lety někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a už tenkrát u poslanců KDU-ČSL narazil.

Mládí si to žádá

Celá koncepce by měla podle ministryně podporovat rodinu. A průzkumy podle ní ukazují, že právě takové změny si mladí lidé přejí. „Klíčové je, že koncepce reaguje na neblahý rozšiřující se trend, který byl umocněn minulými vládami. Založení rodiny je v ČR bohužel vnímáno jako ‚vstupenka do chudoby‘,“ uvedla Marksová.

Právě otázka rodiny je ale klíčová. Podle opozičního poslance za ODS Marka Bendy koncepce míří k její destrukci a lidovecký poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský dokonce uvedl, že ČSSD neví, jak rodinu definovat. Podle Marksové ale musí koncepce obsahovat opatření pro reálný život, pro typy rodin, které u nás skutečně žijí.

„Dnes se již polovina dětí rodí mimo manželství, každé druhé manželství se rozvádí a až čtvrtina dětí dnes žije v neúplných rodinách pouze s jedním rodičem,“ argumentuje Marksová, podle které koncepce po vzoru všech západoevropských států EU respektuje životní volby občanů.

Změny jen tak nebudou

Rodinu pak definuje šířeji jako společenství lidí v příbuzenském vztahu, kde žije nějaký závislý člen, případně se jedná o mladý pár, který se chystá mít děti. „Důležitým kritériem rodiny je vzájemná láska, péče a úcta. Domnívám se, že rodinná politika státu musí být vázána na existenci dětí, nikoliv na formu soužití jejich rodičů,“ dodává ministryně.

Brzkých změn se ale zastánci tradičního modelu rodiny bát nemusí. Jak upozorňuje Marksová, žádný z příslušných zákonů není v gesci jejího resortu. „Jedná se o poměrně velké změny. Určitě nebudou zavedeny do konce volebního období, jsou to ale náměty k celospolečenské diskusi,“ dodává.

Umělé oplodnění totiž upravují zdravotnické zákony. Některé lidskoprávní organizace v minulosti Českou republiku kritizovaly za to, že žena musí mít při oplodnění souhlas muže. Poukazovaly na to, že ve vyspělé společnosti není přípustné, aby o těle ženy či její léčbě rozhodoval muž.

Mezi klíčová opatření resortu podle Marksové patří zavedení zákona o sociálním bydlení, rozvoj veřejných služeb, péče o dítě, tedy školky dětské skupiny, mikrojesle a družiny a podpora flexibilních forem práce. Koncepce také navrhuje valorizaci rodičovského příspěvku, navýšení peněžité pomoci v mateřství, zavedení dlouhodobého ošetřovaného, zavedení plošného motivačního porodného, navýšení přídavků na dítě či snížení platových rozdílů mezi muži a ženami.

19. července 2016