Zruší Ústavní soud kontroverzní zákon?

Zase další změna? Senátoři chtějí zrušit zákaz prodeje o svátcích

Zruší Ústavní soud kontroverzní zákon?
Zase další změna? Senátoři chtějí zrušit zákaz prodeje o svátcích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Diskriminuje obchodníky s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních a je v rozporu s ústavním právem na svobodné podnikání. To jsou hlavní argumenty, které dovedly senátory k podání návrhu na zrušení zákona omezujícímu prodejní dobu během většiny státních svátků. Osmnáctka z nich kvůli tomu podala podnět k Ústavnímu soudu. Byli to přitom právě senátoři, kteří s takovým zákonem před dvěma lety sami přišli.

„Nepamatuju si za celý svůj život, že by z nich padaly takové nesmysly, jako se rodí dneska. Ani za totality,“ komentoval zákon týkající se státních svátků senátor Jaroslav Kubera (ODS), jehož podpis je pod návrhem jako první v pořadí. Byl to právě Kubera, který oslovil Vladimíra Dlouhého, ředitele Hospodářské komory, aby se v podnětu směrem k Ústavnímu soudu angažoval.

„Po zkušenostech s jinými snahami o zrušení zákonů Ústavním soudem jsme hledali de facto sponzora. Proto je Hospodářská komora jakýmsi nosičem a platí také advokáta, zatímco senátoři jsou iniciátorem,“ uvedl pro Echo24.cz Kubera. Ten podle svých slov neměl se sběrem minimálního počtu senátorských podpisů problém. „Když jsme kolonek dosáhli, uzavřeli jsme to. Mile mě překvapilo, že se sami připojili i někteří senátoři, které jsme ani nevyzvali,“ dodal.

Ústavní soud obdržel senátorský návrh na zahájení řízení o zrušení zákona před Vánoci a za soudce zpravodaje určil soudce Davida Uhlíře, potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. „Návrhy na zrušení zákonů patří k těm nejsložitějším. Předběžně lze říct, že rozhodnutí může trvat devět měsíců až rok,“ odpověděla na dotaz deníku Echo24.cz.

Sedláčková doplnila, že záleží, kdy se soudce zpravodaj k návrhu dostane, pak začne sbírat materiály, osloví vládu a další účastníky a nakonec přednese před plénem ústavních soudců svou zprávu. „Variant, jak to dopadne, je spoustu. Může dojít k odmítnutí z procesních důvodů, zamítnutí návrhu na zrušení zákona, může mu být vyhověno, částečně vyhověno,“ uvedla.

Mezi senátory, kteří se pod podnět zaslaný Ústavnímu soudu podepsali, byli jak ti z ODS, tak TOP 09 a Starostů nebo i vládního hnutí ANO. Ostatně právě pravicová opozice se senátním návrhem zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě od začátku nesouhlasila. Naopak ho podporovali hlavně poslanci lidovců a sociálních demokratů.

„Navrhovatel má za to, že je zákon v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, konkrétně, že je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, z nichž dvě jsou základními lidskými právy a dvě hospodářskými a sociálními právy,“ píše se v návrhu. Konkrétně se má jednat o rovnost lidí v právech, právo na soukromí a princip autonomie vůle, právo na svobodné podnikání a získávání prostředků pro své životní potřeby prací.

Obchody podle nové legislativy svým zákazníkům neotevřely poprvé 28. října 2016. Kromě toho měly zavřeno i na Štědrý den, ale pouze odpoledne, pak na 1. a 2. svátek vánoční i Nový rok. Dále se zákon týká Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září.

Podle Jaroslava Kubery má velkou šanci na úspěch právě silný argument týkající se diskriminace a znevýhodňování obchodů nad 200 metrů čtverečních, na které zákaz platí. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR zase dodává, že zákon v konečném důsledku ani nechrání zaměstnance. „Někteří politici a odbory v zákoně údajně vidí podporu sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci v prodejnách menších je ale nějak nezajímají. Stát tím připravil zaměstnance a sezónní pracovníky o příplatky za práci o svátcích a v noci. Pro mnoho z nich je naopak práce o svátcích příležitost, jak si díky příplatkům vydělat více peněz,“ dodává svaz.

Podle odborářů však většina zaměstnanců řetězců volno vítá. „Zákon o prodejní době stanoví pouhých sedm dní v roce, kdy mají zaměstnanci obchodních řetězců jistotu, že mohou oslavit svátky s rodinou nebo nejbližšími lidmi, což je běžné u velké většiny ostatních profesí,“ uvedla k tomu předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Dodala také, že je přesvědčena, že znění zákona není v rozporu s ústavním pořádkem.

‚Samé regulace a nařízení‘

„Tady má někdo stále snahu něco regulovat a nařizovat, kam to spějeme?“ uvedl pro Echo24.cz Jiří Burian, další senátor za ODS, který pod návrh připojil svůj podpis. Podobný názor má také senátor a podnikatel Ivo Valenta, který byl do Senátu zvolený jako nestraník za Stranu soukromníků ČR. „Vláda křiví trh, zaměstnance připravuje o příplatky a nás všechny o svobodu rozhodovat o svém volném čase. Co přijde příště? Zákaz chodit do hospody? Nebo jezdit autem?“ řekl Valenta pro deník Echo24.cz.

Senátor Tomáš Jirsa (ODS) je přesvědčen, že „se jedná o další z blbých zákonů bez logiky, kterých tu máme hromadu“. Současně ale dodal, že právě návrhu na zrušení zákona o prodeji během státních svátků nepřikládá velký význam. „Podepsal jsem se hlavně z přátelské loajality vůči senátoru Kuberovi. Podle mě jsou horší zákony jako například EIA nebo EET.“

4. ledna 2017