Pražské letiště začalo namátkově kontrolovat zavazadla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražské Letiště Václava Havla v pondělí od 06:00 začalo namátkově kontrolovat zavazadla cestujících a hledat v nich stopy po výbušninách. Do 10:00 letiště prohlédlo dvě zavazadla. Další informace o kontrolách pak přestalo uvádět s tím, že čísla jsou důvěrná. Denně ale mají být zkontrolovány desítky zavazadel, řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Letiště již dříve vyzvalo cestující, aby pro zajištění svých zavazadel používali zámky, které může bezpečnostní obsluha otevřít bez poškození.
Ostraha letiště během pondělního rána prozkoumala dvě vytipovaná zavazadla, která byla v pořádku. „Obě prověřovaná zavazadla naštěstí nebyla při otevření nijak poškozena,“ uvedla mluvčí. Pokud ale budou zavazadla při kontrole výbušnin poškozena, má jejich majitel právo požadovat po letišti náhradu. „Tento postup není přitom obvyklý, konkrétně třeba americká letiště berou za důvod poškození nedodržení pravidel cestujícím a škoda se neproplácí,“ uvedla Janoušková.
Cestující letící z Prahy se o rozsahu případného poškození zavazadla dozví z přiloženého protokolu o kontrole, kde také najde informace k reklamačnímu postupu a kam se obrátit v případě dotazů. Obecně platí, že má poškození zavazadla ohlásit na oddělení reklamací v cílové destinaci. Reklamační žádost ale může být podána i zpětně do sedmi dnů prostřednictvím formuláře leteckému dopravci. Tyto dokumenty jsou umístěny na internetových stránkách konkrétních dopravců.
Kontrolované zavazadlo cestující pozná nejen podle přiloženého dokladu o kontrole, ale i podle toho, že je zabezpečeno fólií a páskou s nápisem „Security checked“ a s logem Letiště Praha. Pokud bylo zavazadlo při kontrole závažně poškozeno, najde v něm cestující stahovací popruhy, aby jej bylo možné nadále využívat během pobytu v cílové destinaci.
Kontrola zavazadel na přítomnost stop po výbušninách je běžná například na letištích v USA nebo v Německu. Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem. Aby bylo možné předejít poškození zavazadel nebo zámků, doporučilo letiště používat certifikované takzvané TSA zámky, které jsou označeny znakem červeného diamantu. Tyto zámky mohou pracovníci ostrahy odemknout speciálním klíčem bez toho, aby je jakkoliv poškodili.
Celý proces se uskutečňuje na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer. Záznam bude letiště po nezbytnou dobu uchovávat jako důkaz, že se ze zavazadel během kontroly nic neztratilo, dodala mluvčí.