Pilný: S Agrofertem nemám nic společného. Nejsem Babišův místodržící
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) se ohradil proti tvrzení, že by byl nástupcem jeho předchůdce Andreje Babiše. V Otázkách Václava Moravce také řekl, že nevěří v penzijní reformu, protože několik set korun ročně nepřispívá k lepší úrovni seniorů. Zároveň uvedl, že výdajové rámce rozpočtu na příští rok sestavil jeho předchůdce korektně. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek kontroval, že navržené výdajové limity jsou obžalobou nečinnosti vládní koalice, protože podle něj neudělala nic k vyrovnání rozpočtu.
„Vláda neudělala nic, ale dokázala nabrat desetitisíce státních zaměstnanců a zvýšila mandatorní výdaje,“ kritizoval nabírání státních zaměstnanců Miroslav Kalousek. Podle něj je potřeba zásadní změny ve struktuře státního rozpočtu, aby mohl být vyrovnaný. „Nikdo z nás nevidí, že by veřejné služby byly lepší. Jen je obhospodařuje 30 000 lidí navíc,“ dodal.
Nový ministr financí Ivan Pilný prý nevěří v penzijní reformu, na kterou Miroslav Kalousek odmítá rezignovat. Pilný by raději zavedl například bezplatný internet nebo posílil finanční podporu do univerzit třetího věku a dal možnost seniorům, kteří by ještě chtěli pracovat, aby zaplnili chybějících 120 000 volných míst. „Ubývá produktivních lidí,“ řekl Pilný. „Ale podle mého názoru několik set korun každý rok k úrovni seniorů nepřispívá,“ dodal.
Ke zvýšení mandatorních výdajů řekl, že to Poslanecká sněmovna schválila zařazení bodu, že bude přidávat pracovnice v sociální sféře,“ prohlásil Pilný. Jednalo se o částku 3 miliard korun, z čehož přes 2 miliardy měl pokrýt státní rozpočet. „Ty krásy jste mi poslali z pravice,“ dodal s tím, že pro schválení hlasovali především poslanci z ODS a TOP09.
V pořadu se Ivan Pilný také ohradil proti tvrzení, že je místodržícím bývalého ministra financí. „Ohradil bych se proti tomu, že jsem nástupcem Andreje Babiše. Nemám nic společného s Agrofertem a nikdy jsem neměl,“ bránil se.
Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v pondělí představil ještě před svým odvoláním Babiš, čelí kritice. Podle koaličních sociálních demokratů v návrhu chybí miliardy korun. Víc peněz z rozpočtu chtějí ale také někteří ministři ANO a lidovců. „Řádově jde o několik desítek miliard korun napříč všemi resorty,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo financí vyčíslilo požadavky ministrů za ČSSD na zhruba 30 miliard Kč. Ministr Pilný návrh rozpočtu označil za kvalitní, schodek 50 miliard korun je podle něj nepřekročitelný.
Přes nespokojenost jednotlivých ministerstev návrh státního rozpočtu u většiny z nich a dalších státních úřadů počítá s meziročním růstem výdajů. Největší růst, o 32,6 miliardy korun, je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy Kč. Naopak největší pokles v absolutní částce je u ministerstva dopravy, a to o 12 miliard korun. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.