Ruský obrat? ‚Potřebujeme normální vztahy s NATO,‘ zaznělo z Moskvy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přestože se vztahy mezi Ruskou federací a zeměmi NATO aktuálně nachází na bodě mrazu, v dohledné budoucnosti by mohlo dojít k oteplení. Vedoucí jednoho z odborů ruského ministerstva zahraničí totiž před pár dny nečekaně prohlásil, že Rusko musí znovu vybudovat vztahy se Západem, jaké mělo dříve. S odkazem na ruskou agenturu Interfax o tom informují zahraniční servery.
„Potřebujeme vybudovat normální vztahy s NATO a obnovit to, co jsme měli dříve,“ řekl ředitel odboru pro evropskou spolupráci ruského ministerstva zahraničí Andrej Kelin. Ten zároveň připustil, že myšlenka Severoatlantické aliance je „rozumná“, protože snížila výdaje menších členů na obranu.
Kelin zároveň připustil, že snaha vymámit některé země pryč z NATO je zbytečná. „Je nemožné přesvědčit členské země, že mají opustit NATO. Je to přežitek, protože rozumné důvody převažují,“ řekl agentuře Interfax podle serveru International Business Times.
Server Foreign Policy si zároveň všímá, že Kelin nepoužil žádné fráze o údajné agresivitě NATO, což je jinak oblíbené téma putinovského Ruska a jeho propagandy.
Kelinova slova přichází jen krátce před tím, než do úřadu amerického prezidenta nastoupí vítěz listopadových prezidentských voleb Donald Trump. Podle experta citovaného serverem Foreign Policy to není náhoda a Rusko se snaží s příchodem nového prezidenta využít příležitost na znovuvybudování přátelských vztahů se Západem.
Vztahy mezi Východem a Západem totiž v posledních letech značně ochladly, zejména v souvislosti s událostmi na Ukrajině, kdy Rusko anektovalo Krym a zároveň se mu nedaří zbavit podezření z podpory proruských separatistů na Donbase. Později spory jen přiostřilo ruské angažmá v Sýrii, kde ruské letouny bombardují mimo jiné pozice Západem podporovaných rebelů. Média v této souvislosti často uvádějí, že vztahy mezi NATO a Ruskem jsou aktuálně nejhorší od konce studené války.