Kolín nepotěšilo, že silvestrovskou nocí 2015/2016 se dlouho udržel v popředí mediálního zájmu

Lepší Homole než Kolín nad Rýnem

Kolín nepotěšilo, že silvestrovskou nocí 2015/2016 se dlouho udržel v popředí mediálního zájmu
Lepší Homole než Kolín nad Rýnem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dne 29. prosince večer se v obci Homole u Českých Budějovic nic nestalo. Do nového roku 2017 je vhodné popřát totéž všem obcím České republiky, Evropy i celého světa, především ovšem Kolínu nad Rýnem.

Ve zmíněných Homolích se nic nestalo, pokud se použije pohled na svět, který dnes převládá v médiích. Nedostavila se přírodní katastrofa, která by lámala stromy a odnášela střechy. Nedošlo k dopravní nehodě, k protestům ani násilnostem mezi občany, případně mezi občany a přistěhovalci. Nikdo nebyl obviňován z toho, že podvádí nebo krade, nebylo třeba vysvětlovat, proč se nedokončila nějaká významná veřejná stavba. Něco se v Homolích přesto seběhlo, i když to média za událost nepovažují.

Ženská práva v hasičárně

Večer bylo možné navštívit místní hasičárnu, kde se konala premiéra představení „Ženské nebe“. Mapovala dlouholetou, avšak dodnes nenaplněnou snahu evropských a českých žen o rovnoprávnost s muži, což deset členek spolku ŽAS Homole ilustrovalo nečekanými uměleckými i sportovními výkony. Dvě až tři stovky návštěvníků byly jednoznačně spokojeny a zábava pokračovala do pozdních nočních hodin. O kvalitě veřejného života v obci Homole svědčí i to, že v pár desítek metrů vzdálené hospodě Na Staré kovárně ve stejné době místní hudebníci bavili přítomné tradičními hity od Jarka Nohavici nebo Pacifiku.

V Kolíně nad Rýnem by si oddychl skoro každý, kdyby v přibližně stejně klidné atmosféře jako v obci Homole proběhly letošní silvestrovské oslavy - Ilustrační foto: Pexels

Místní obyvatele ani v nejmenším netrápí, že se okolnosti jejich obecního života nedostávají do titulků ani se neprobírají na sociálních sítích. Větší cenu než mediální proslulost v časech, které po zavedení nových komunikačních technologií preferují krátké, úderné a emotivní zprávy, má normální život v malé obci. Zvolí se starostka, vyčistí rybník a vydláždí několik chodníků, domluví se dostatek míst v základní škole pro místní děti, zorganizuje pár kulturních akcí – něco takového jde označit za nejlepší podmínky k životu, jaké může současný svět nabídnout.

Kolínská noc bez konce

V některých zemích by ani nežádali, aby stejný klid a prostor pro obvyklé společenské či ekonomické aktivity panoval v celém roce 2017. Třeba v Kolíně nad Rýnem by si oddychl skoro každý, kdyby v přibližně stejně klidné atmosféře jako v Homolích proběhly letošní silvestrovské oslavy. Loňské sexuální útoky na náměstí před kolínskou katedrálou mají zdrcující bilanci. Přihlásilo se skoro třináct set vesměs ženských obětí sexuálních a loupežných útoků, z toho dvacet nahlásilo znásilnění či pokus o znásilnění. Obviněno bylo 183 přistěhovalců z Alžírska, Maroka, Iráku a Sýrie, přičemž ve většině případů šlo o žadatele o azyl, případně cizince, kteří na území Německa pobývali načerno.

Co se během kolínské noci seběhlo, bylo v přímém rozporu se všemi tradičními evropskými hodnotami, na něž si lze vzpomenout. Šla stranou jakákoli úcta k ženským snahám o rovnoprávnost, které tak oceňují osvícení občané Homolí. Takřka smrtelnou ránu dostala ochota německých občanů pomáhat uprchlíkům z válečných regionů Asie a Afriky. A zároveň se ukázalo, jak mohou selhat státy, jež svou legitimitu staví na tom, že dokážou ochránit bezpečí vlastních občanů.

Kdyby šlo ten silvestr zrušit

Občany ani veřejnou správu Kolína – a nakonec ani celého Německa – určitě nepotěšilo, že se jejich město silvestrovskou nocí 2015/2016 udrželo v popředí mediálního zájmu na dlouhé měsíce. Takovou pozornost zřejmě nevzbudily ani jednotlivé teroristické útoky uplynulého roku. Nejhorší na tom je, že se dnes kolínský silvestr bude opakovat a že se může stát cokoli. A to, co se stane, může rozhodnout o osudu celé Evropy. Další násilnosti či útoky ze strany cizích státních příslušníků nutně povedou k tomu, že zemské volby v Severním Porýní – Vestfálsku skončí v květnu katastrofou pro CDU kancléřky Angely Merkelové. Podle nepsaných pravidel německé politiky povede porážka v největší spolkové zemi k likvidaci kancléřky, k níž může dojít ještě před podzimními volbami do Bundestagu. Ve vládní straně CDU by získalo navrch křídlo požadující silnější obranu národních zájmů, jakou prosazuje od léta 2015, byť zatím neúspěšně, šéf sesterské CSU Horst Seehofer. Vedlejším důsledkem by bylo nastolení přísných pravidel pro pohyb a zaměstnávání cizinců také ze zemí Evropské unie a konec řady evropských politik na podporu chudších zemí jižní, střední a východní Evropy.

Dokud se zprávami z Homolí nebude zabývat nikdo kromě místních, bude v Homolích dobře. Novoroční zprávy z Kolína budou zajímat celou Evropu a také v Homolích se z nich leccos dozví. Budou vědět, jestli jejich oslavy konce roku proběhly v rámci tradic, na nichž stojí vyspělá kultura Západu, anebo zůstaly už jen příkladem mizejícího starého světa, po kterém přijde něco mnohem méně jistého, dramatičtějšího a třeba i brutálnějšího.

31. prosince 2016