Vrazí Donald Trump klín mezi Moskvu a Teherán?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nový prezident USA Donald Trump chce politiku zadržování Teheránu. To by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro vztahy mezi Íránem a Ruskem. S novou vládou v Bílém domě se nově míchají také karty na jevišti světové politiky. A náhle se vytahuje do popředí i starý obraz nepřítele. Americký prezident obviňuje Íránce nejen z toho, že jsou hlavním sponzorem mezinárodního terorismu, nýbrž i kořeny všeho zla na Blízkém východě, píše Deutsche Welle (DW).
S tím souhlasí nejen Izrael a Saúdská Arábie. Také Turecko je přesvědčeno, že Trump uvažuje správně a že Írán má mimo jiné vinu na syrské občanské válce, na vzestupu teroristického uskupení Islámský stát (IS) v Iráku anebo na pokračujícím odporu povstaleckého hnutí Hutíů v Jemenu.
Donald Trump chce politiku zadržování Íránu. K tomu by mohl na svou stranu získat také Rusko, nejdůležitějšího regionálního partnera Teheránu. Podle zprávy listu Wall Street Journal (WSJ) americká vláda hledá způsoby, jak stopnout vojenskou a diplomatickou spolupráci mezi Moskvou a Teheránem - s cílem ukončit konflikt v Sýrii a posílit boj proti teroristické milici IS. To není zcestné, míní Ali Váz. "Pohled do minulosti ukazuje, že Rusko ve svých jednáních s USA hraje stále znovu s íránskou kartou. Expert na Írán z International Crisis Group ve Washingtonu vysvětluje v rozhovoru pro Deutsche Welle: "Írán a Rusko nejsou strategickým spojencem. Jejich partnerství je založeno na taktických úvahách - například v Sýrii."
Teherán a Moskva tak podporují syrský režim Bašára Asada z různých důvodů, zdůrazňuje Váz. "Pro Írán je důležité, aby Asad zůstal u moci a Sýrie se nerozdělila. Pro Peršany je totiž Asad důležitým spojencem v arabském světě. Rusko je naopak připraveno jednat a dohodnout se na kompromisu," říká expert na Írán.
Nicméně, zlepšení ve vztazích mezi Ruskem a USA nezávisí příliš na Sýrii. "Ještě větší roli hrají Ukrajina, anexe Krymského poloostrova a sankce proti Rusku," zdůrazňuje Váz. "Pro prezidenta Trumpa nebude snadné vyjít Rusku vstříc," dodává.
V Íránu sledují tento vývoj s obavami. Íránské velvyslanectví v Moskvě se snaží posílit vztahy s Ruskem. V polovině února oznámila íránská tisková agentura Mehr, s odvoláním na íránského ambasadora v Moskvě, návštěvu ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina v Teheránu. Měl se tam setkat s íránským ministrem obrany Hosejnem Dehkánem. Krátce na to Rogozin cestu odřekl. Údajně z "technických důvodů". Podle ruského deníku Kommersant bylo ale příčinou zveřejnění informací o Rogozinově cestě íránskou stranou. Obě strany měly prodiskutovat "velmi citlivé otázky" včetně toho, proč chtějí íránští partneři nakupovat letadla v západních zemích, uvedl list.
Konzervativci v Teheránu vytýkají reformní vládě Hasana Rúháního, že po úspěšném dosažení jaderné dohody zanedbává vztahy s Ruskem. "Vztahy mezi Ruskem a Íránem se v posledních letech výrazně zlepšily. Existuje dokonce i vojenská a zpravodajská spolupráce. To však nesmí Írán ohrozit," vysvětluje v rozhovoru pro DW Šoaíb Bahmín, politolog z Teheránu. "Lepší vztahy s Ruskem jsou pro Donalda Trump velkou výzvou. Ani demokraté, ani republikáni nemají zájem o zlepšení vztahů s Moskvou. Pro americkou armádu a výzvědné služby zůstává Rusko stále nepřítelem číslo jedna."
Také Ali Váz vidí jen obtížně možnost, jak by mohl Donald Trump oslabit taktickou alianci mezi Moskvou a Teheránem. Nicméně poukazuje na společné zájmy Washingtonu a Teheránu v regionu. V boji proti IS v Iráku nebo ve snaze o zajištění větší bezpečnosti v Afghánistánu. "Írán by měl navrhnout komplexní politiku v přístupu k novému americkému prezidentovi. Měl by, stejně jako Rusko, ozřejmit své priority a být ochoten vyjednávat se Spojenými státy vyjednávat,“ doporučuje Váz.