Vláda schválila rozpočet a schodek 60 miliard. Plýtvání, tvrdí opozice

Vláda schválila rozpočet a schodek 60 miliard. Plýtvání, tvrdí opozice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Informoval o tom na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů.

Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22.000 vojákům. Důchody by pak podle dnešního rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně.

Kabinet už na jaře rozhodl, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. To umožní od ledna zvýšit o deset procent platy zdravotníkům. Vláda schválila i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy Kč.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dnes také dohodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), že vnitro dostane do rozpočtu příští rok navíc 100 milionů korun na dobrovolné hasiče, 120 milionů na investice a 200 milionů na energetické úpravy budov v projektu zelená úsporám.

Babiš následně na twitteru uvedl, že například rozpočet ministerstva obrany v příštím roce meziročně stoupne o 4,75 miliardy na 52,5 miliardy korun, což je podle něj jeden z nejvyšších meziročních růstů v evropských zemích. Zároveň dodal, že rozpočet počítá s penězi na všechny připravené stavby a že platy stoupnou všem zaměstnancům placeným ze státních peněz, nejvíce zdravotníkům a učitelům. Výdaje na důchody budou podle ministra činit 416,5 miliardy korun.

Vláda také dnes přidala během projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Peníze jsou určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů.

Součástí návrhu zákona je i dosud nejvyšší rozpočet na výzkum ve výši 32,7 miliardy korun. Oproti schválenému střednědobému výhledu jde až o třináctiprocentní navýšení.

"Předložený rozpočet je součástí naší snahy o stabilizaci a další rozvoj systému výzkumu, vývoje a inovací po období stagnujících výdajů z národních zdrojů, ovšem během masivní podpory z evropských fondů," uvedl k tomu vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Dodal, že se musí systém připravit na období po roce 2020, kdy evropské dotace skončí.

V návrhu rozpočtu na jednání vlády ministerstvo financí ve srovnání s červnem snížilo celkové výdaje a příjmy o 15,4 miliardy korun. Důvodem je především nižší odhad příjmů z rozpočtu EU a dalších finančních mechanismů. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak podle dostupného návrhu měly příští rok být 1244,7 miliardy korun a výdaje 1304,7 miliardy korun.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany. Například TOP 09 už dříve oznámila, že navrhne ve Sněmovně vrátit vládě návrh státního rozpočtu na příští rok s požadavkem, aby vláda snížila jeho schodek a výdaje o 30 miliard Kč.

„Vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše nám tímto rozpočtem a svojí celkovou hospodářskou politikou zavádí nový ekonomický systém - agrosocialismus. Ten se vyznačuje tím, že stát bobtná, setrvale rostou jeho výdaje směřující nikoliv do investic, ale do sociálního systému nebo na dotace vybraným velkým korporacím. Na živnostníky je naopak uvalována nepřiměřená administrativa kombinovaná se šmírováním formou EET, kontrolního hlášení a majetkových přiznání, aby byli všichni svobodní a aktivní lidé pod neustálou kontrolou agrosocialistického státu,“ poznamenal k návrhu rozpočtu Jan Skopeček, ekonomický expert ODS.

,

21. září 2016