Schváleno. Babiš od ledna přijde o dotace. Jako premiér nesmí mít média
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Třebaže hlasování o novele zákona o střetu zájmů předcházela diskuze, nakonec poslanci tzv. lex Babiš odsouhlasili. Pro novelu hlasovali všichni přítomní s výjimkou poslanců z hnutí ANO a některých nezařazených. Poslanci se ve svém hlasování přiklonili k verzi zákona, kterou sněmovně vrátil s několika pozměňovacími návrhy Senát. Nejen firmy vicepremiéra Andreje Babiše, ale všech členů vlády tak od příštího roku nebudou moci žádat o veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Budoucí členové vlády a další veřejný funkcionáři navíc nebudou moci vlastnit média.
Pro novelu zákona ve znění, kterou sněmovně vrátil Senát, hlasovalo ze 174 přítomných 125 poslanců. Proti bylo 42 poslanců, 37 z hnutí ANO a 5 nezařazených. Pro naopak hlasovala jako jediná z hnutí ANO poslankyně Ivana Dobešová. Andrej Babiš se ze schůze omluvil.
Poslanci se úvodní tři čtvrtě hodině dohadovali o programu schůze, kolem 14:45 pak začali projednávat „lex Babiš“. Před poslance předstoupil senátor a končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který zdůraznil, že mezi senátní a parlamentní verzí nejsou zase takové rozdíly. Podotkl pouze, že v senátní verzi je posunuta účinnost centrálního registru kvůli tomu, aby ministerstvo vnitra stihlo zařídit funkční informační systém.
Jak se zachová prezident Zeman?
Zákon nyní zamíří k prezidentu Zemanovi. Pokud novelu podepíše, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje, a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, tedy 15. den.
„Pan prezident se se schválenou normou seznámí a v pravý čas vyjádří svou vůli,“ uvedl deníku Echo24.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na dotaz, kdy ten pravý čas nastane, odpověděl, že času je dostatek. Miloš Zeman přitom již dříve avizoval, že se zákonem, který je namířený proti vicepremiérovi Andreji Babišovi, nesouhlasí. Podle něj by se úspěšným starostům a podnikatelům nemělo bránit v tom, aby vstupovali do politiky a zůstávali v ní. Později Zeman uvedl, že zákon vetovat spíše nebude, protože by tento krok podle něj měl jen symbolickou hodnotu.
Mezi poslanci panovala shoda
Už před úterní schůzí se ČSSD, ODS, KDU-ČSL i TOP 09 a Starostové shodli na tom, že prioritou je, aby novela prošla. „Nejdříve budeme hlasovat pro pozměňovací návrhy Senátu. Když to neprojde, tak pro původní verzi novely Poslanecké sněmovny. Prostě aby se nestalo, že nakonec neprojde nic,“ řekl k tomu za poslanecký klub TOP a Starostové pro Echo24.cz František Laudát. Stejně hovořil i Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD. „Poslanci ČSSD podpoří senátní verzi zákona a v případě, že nebude schválena, budeme hlasovat i pro původní verzi sněmovny,“ uvedl deníku Echo24.cz.
Také předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) na svém Twitteru napsal, že novela zákona o střetu zájmů je důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci České republiky.
Soc.dem. dnes bude hlasovat pro zpřísněný zákon o střetu zájmů. Je to důležitý krok proti zneužívání moci a proti oligarchizaci naší země.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 29. listopadu 2016