SPOR O VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Ministr proti památkářům. Podpořil betonové rampy na Václaváku

SPOR O VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ
Ministr proti památkářům. Podpořil betonové rampy na Václaváku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vjezdové rampy do podzemních garáží podle šéfa rezortu kultury pražskému Václavskému náměstí neuškodí. Daniel Herman (KDU-ČSL) se překvapivě postavil proti vlastním památkářům a zrušil jejich nesouhlasné rozhodnutí. Ministerští památkáři nyní musí celou věc projednat znovu. Informaci přinesl irozhlas.cz.

Památkářům ministerstva kultury se nelíbil plán, který odsouhlasil pražský magistrát. Návrh kromě jiného počítá se vznikem celkem 70 metrů dlouhé vjezdové rampy do podzemních garáží uprostřed Václavského náměstí v Praze. Památkářům vadil zejména fakt, že se dlouhý nájezd bude potkávat s pěší zónou, jejíž výstavba je také plánována.

„Magistrát hlavního města Prahy jednal v rozporu s úkoly svěřenými mu při ochraně památek, zejména rezignoval na povinnost hájit kulturní hodnoty posuzované lokality. (...) Celkově je výstavba vjezdových/výjezdových ramp do prostoru Václavského náměstí odůvodněna pouze z hlediska potřeby dopravy v klidu, v odůvodnění není dostatečně uvedeno hledisko památkové péče v rámci památkového zákona,“ stojí v dubnovém rozhodnutí památkářů.

Ministr kultury Daniel Herman - fOTO: Jan Zatorsky

Podle informací serveru irozhlas.cz ovšem právě toto rozhodnutí ministr kultury Daniel Herman před pár dny zrušil a přijal některé námitky dopravního podniku a pražského magistrátu. Ve svém rozhodnutí mimo jiné uvedl, že „v prostoru Václavského náměstí se již téměř půl století nachází celkem sedm vstupů do metra, přičemž tyto vstupy jsou vzhledem ke svému masivnímu žulovému hrazení zřetelnou fyzickou i optickou bariérou. Navržené rampy tedy za těchto okolností nejsou umisťovány do unikátně dochované středověké urbanistické situace.“

„Na jedné straně je třeba respektovat unikátnost a mimořádnost jednotlivých míst, která jsou buď památkové chráněná, nebo součástí památkové zóny. Na druhé straně je také třeba nezabrzdit rozvoj města,“ popsal ministr Herman pro irozhlas.cz, proč rozhodnutí ministerských památkářů označil za nezákonné.

Garážové rampy jsou terčem kritiky už dlouho, psali jsme o nich zde: Betonové rampy na Václaváku? Znehodnotí prostor, bojí se kritici.

, mh

1. července 2017