Němeček přitvrdil. Do nemocnic chce nahnat i soukromé lékaře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lékaři ze soukromých ordinací by v rámci celoživotního vzdělávání museli povinně na stáž do nemocnice. Alespoň s tím počítá pozměňovací návrh k zákonu o vzdělávání, kterým se po prázdninách začnou ve druhém čtení zabývat poslanci ve Sněmovně. Návrh ale vyvolal mezi lékaři bouři. Nelíbí se jim, že by měli zavřít své soukromé ordinace, aby vypomáhali v nemocnicích. Navíc z návrhu není jasné, co bude v době stáže s jejich soukromou ambulancí, jak často by měli do nemocnic docházet, ani zda za praxi dostanou finanční náhradu, nebo ještě budou muset nemocnici platit.
„Přijde mi mimořádně nehorázné, že jste jednou hotový lékař s hotovou atestací, máte na to papír od ministerstva, který vás opravňuje k samostatnému léčení, a někdo vám řekne, že nestačí, že se chodíte školit o sobotách a nedělích, ale že musíte jít do nemocnice, kdykoliv vám to nařídí. Považuji to za zásah do svých práv,“ ostře zkritizovala návrh pro server ECHO24.cz a Echo Prime pediatrička a předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
I jí by se totiž změna dotkla. V návrhu se totiž píše, že kraj může soukromému lékaři, praktikovi, internistovi nebo očnímu lékaři nařídit nástup na službu do nemocnice a že ministr zdravotnictví rozhodne, jak dlouho bude služba trvat. „Lékař, který poskytuje ambulantní péči ve stanovených oborech zdravotní péče, absolvuje v rámci celoživotního vzdělávání pravidelnou stáž u poskytovatele lůžkové péče. Organizaci stáží zajišťuje kraj. Obory zdravotní péče, délku a četnost stáží, výjimky a bližší podmínky organizace stáží stanoví prováděcí právní předpis,“ zní konkrétně daný paragraf, který je podle názoru lékařů vágně formulovaný.
Poslanec David Kasal (ANO), který změny navrhl, ale záměr hájí tím, že podobná praxe platí v okolních zemích. Navíc podle něj neuškodí, když budou mít soukromí specialisté kontakt s tím, co se děje na lůžkových zařízeních.
Obavy o soukromé ordinace
V praxi by tak museli lékaři zavřít své soukromé ordinace, aby mohli povinné dny odsloužit na oddělení s lůžkovou péči, což je zásadní problém, který v návrhu lékaři spatřují. Nájem za ordinaci i plat personálu totiž musí platit, i když v ordinaci nejsou. Zvláště proti tomu se postavilo Sdružení ambulantních specialistů (SAS) v čele s jejím předsedou, kardiologem Zorjanem Jojkem. Ten vnímá pozměňovací návrh jako zásadní problém, jak potvrdil serveru ECHO24.cz a Echo Prime.
„Snad je všem jasné, že pacientům by se realizací návrhu jen snížila dostupnost ambulantní péče, že náklady na provoz ambulancí v době ‚školení‘, tedy nájem, elektřina, vodné, mzdy zdravotníků atd., soukromé ambulanci nijak nezmizí,“ píší lékaři ve stanovisku SAS. S ním se chtějí obrátit na vyšší místa. „Poslali jsme toto stanovisko našim zákonodárcům. S nimi se snažíme v tuto chvíli kontaktovat k bližšímu vysvětlení či přesvědčení o hlouposti a nesmyslnosti toho návrhu,“ uvedl serveru ECHO24.cz a Echo Prime Jojko.
SAS v čele s Jojkem také potvrzuje slova Hülleové, že návrh vlastně zpochybňuje to, že jsou lékaři dostudovaní a plně kompetentní léčit. „Odmítáme návrhy, které bez objektivních důvodů zpochybňují vzdělání plně erudovaných odborníků většinou s mnohaletou praxí,“ píše se ve stanovisku.
Kdo, kdy a na jak dlouho?
Návrh kritizoval pro Českou televizi i předseda České lékařské komory Milan Kubek, podle nějž jde ve skutečnosti pouze o snahu sehnat lacinou pracovní sílu. Slova Kubka potvrzuje i Hülleová. „Podle mě je za tím schované to, že chtějí, abychom vypomáhali v nemocnicích, protože jim tam chybí personál,“ uvedl. „Já chápu, že mají v nemocnicích problémy, ale na to se upozorňuje už roky a musí si to vyřešit management,“ dodala Hülleová.
V návrhu navíc podle ní není řečena řada závažných věcí. „Rizikové je, že jak často, jak dlouho, koho se to bude týkat, má určit právní předpis, zřejmě ministerstva, který ale není přiložen,“ uvedla Hülleová. Také jí vadí, že nikde není napsáno, zda za to dostanou lékaři plat. „Je napsané, že to bude probíhat v rámci vzdělávání. A dnes musíte většinou zaplatit, pokud se někde školíte,“ dodala.
Hülleová upozorňuje i na další negativní aspekty, které by mohla změna přinést. Konkrétně v jejím oboru, tedy v pediatrii, se podle ní dlouhodobě hovoří o nedostatku lékařů. Řada z nich je navíc už v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Ti se podle ní raději rozhodnou ordinaci zavřít, než aby ve svém věku museli dojíždět na praxi do nemocnic.
Němeček pobouřil především studenty lékařských fakult už samotným návrhem zákona. V rámci snahy udržet v Česku lékaře totiž navrhuje, aby mladí lékaři museli působit po atestaci v českém zdravotnictví ještě dalších pět let. Pokud tak neučiní, budou muset vrátit peníze, kterými stát dotoval jejich předešlou šestiletou praxi v nemocnicích. Jedná se přitom o částku zhruba jednoho milionu korun. Ministerstvo si od návrhu slibuje, že zabrání velkému odlivu lékařů do zahraničí, především do Německa. Tam totiž mohou čeští lékaři dostat několikanásobně vyšší platy.