Nahrazování lidí roboty

V EU budou pracovat roboti a nezaměstnaní budou brát jejich plat. Od státu

Nahrazování lidí roboty
V EU budou pracovat roboti a nezaměstnaní budou brát jejich plat. Od státu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská unie by měla uzákonit zavedení univerzálního příjmu pro své občany, domnívá se lucemburská socialistická europoslankyně Mady Delvaux-Stehresová. V Evropské unii je totiž prý příliš nezaměstnaných lidí, kterým musí být dopřán spokojený život, píše The Independent. Situace se podle europoslankyně v budoucnu navíc ještě zhorší kvůli masovému nasazovaní robotů. O robotizaci a sociálních dopadech bude jednat Evropský parlament.

Delvaux-Stehresová pokládá za nutné připravit se na rostoucí nezaměstnanost, která bude v Evropě důsledkem masového nasazování robotů na nejrůznější pracovní pozice. Právě proti vytlačování tradičních lidských zaměstnanců zejména z oblasti manuální výroby se rozhodla europoslankyně společně se svými kolegy varovat členské státy. Problém vysoké nezaměstnanosti chce Delvaux-Stehresová vyřešit zavedením všeobecného základního příjmu ve všech členských státech EU. Europarlament bude o této novele hlasovat na únorové schůzi.

Situace se podle europoslankyně v budoucnu navíc ještě zhorší kvůli masovému nasazovaní robotů. O robotizaci a sociálních dopadech bude jednat Evropský parlament - Ilustrační foto: Shutterstock

„S přihlédnutím k možným dopadům rozvoje robotiky a umělé inteligence na trh práce bychom měli zvážit všeobecný příjem, k čemuž rovněž vyzýváme všechny členské státy,“ stojí v předneseném varování. Země EU by v ideálním případě po schválení novely měly také povinnost podávat zprávy o tom, jak roboti ovlivňují ekonomické výsledky firem.

Dalvaux-Stehresová uvedla, že v souvislosti s rozvojem robotů je třeba připravit se na různé scénáře. Úkolem Evropské komise jakožto výkonného orgánu EU tak má být i co nejrychlejší analýza veškerých zaměstnání i typologie jednotlivých úkolů, ke kterým jsou roboti využíváni. „Nutná je diskuze o tom, zda musíme provést změnu systému našeho sociálního zabezpečení. Pravděpodobně budeme muset dokonce vytvořit univerzální příjmy, protože dokud tu bude existovat tolik nezaměstnaných lidí, musíme se starat o to, aby mohli žít slušný život,“ uvedla europoslankyně.

První stát Evropské unie, který svým nezaměstnaným občanům platí základní příjem, je Finsko. Jedná se o sociální experiment, v němž bylo náhodně vybráno 2000 nezaměstnaných lidí, kteří budou po dobu dvou let pobírat v přepočtu 15 400 Kč. K čerpání peněz nebudou tito lidé muset splňovat žádné zvláštní podmínky. Nikdo nebude kontrolovat ani využívání pobírané sumy. Základní příjem se nebude danit, i kdyby si lidé, kteří ho budou pobírat, našli dobře placenou práci. Vláda se tímto experimentem bude snažit zjistit, zda základní příjem mezi nezaměstnanými zvýší motivaci k práci či nikoliv.

, nel

22. ledna 2017