Sasové se rozhodli: burky a nikáby ve školách nebudou. Učitelé souhlasí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spolková země Dolní Sasko plánuje zákaz burek a nikábů ve veřejných školách. Potřebnou legislativu již schválil místní zemský sněm, a očekává se, že bude vyhlášena tento měsíc. Zprávu přinesl server Local.
S tímto postupem souhlasí Asociace učitelů v Dolním Sasku, podle které školy potřebují mít pro případ možného sporu právní jistotu. Její předseda Manfred Busch však také dodal, že školy potřebují mít pro rozhodování jistou úroveň autonomie. Podporu rovněž získal zákaz od Federace tureckých rodičovských skupin, kteří jsou pro, jelikož burka a nikáb neumožňují dívkám, aby se plně zapojily do vyučovacích hodin.
Z nové legislativy však rozhodně nejsou nadšeni všichni. Část rodičů, někteří zástupci škol a žákovských organizací podobný postup kritizují. Podle nich by si „náboženský dress code“ měly určovat samotné školy, a neměl by se řešit v zemském parlamentu.
Debata o nošení burek a nikábů se v Německu rozvinula loni v létě po dvojici islamisticky motivovaných teroristických útoků v Bavorsku. I když spolu podle kritiků terorismus a burky nesouvisí, vyslovila se v prosinci pro široký zákaz úplného zahalování obličeje také německá kancléřka Angela Merkelová.
„V komunikaci mezi lidmi, která u nás hraje tak důležitou roli, ukazujeme obličej. Proto je u nás úplné zahalování nepatřičné. Mělo by být zakázané, kde jen to je právně možné. Nepatří k nám,“ řekla tehdy Merkelová na sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu.
V květnu tohoto roku byl schválen zákaz burek a nikábů pro úřednice a vojačky, o čemž jsme vás informovali zde.