Architektura

Buněčné struktury Alfreda Neumanna

Danzigerova budova. - Foto: Zvi Hecker
Architektura
Buněčné struktury Alfreda Neumanna

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Architekt Alfred Neumann (1900–1968) by se možná už dávno stal nejproslulejším českým tvůrcem a teoretikem moderní architektury, kdyby nebylo složitosti doby, v níž žil a tvořil a která tak často a překotně měnila jeho osud. Jeho teorie, vize a profesní úspěchy překryly nánosy zapomnění.

Narodil se ve Vídni a v deseti letech se spolu s rodinou přestěhoval do Brna. Po ukončení studií pracoval v Paříži u slavného Augusta Perreta, Alžírsku i v Jihoafrické republice. V roce 1936 se vrátil do Brna a poslední transport jej odvezl do Terezína. Roku 1947 reprezentoval Československo na Congrès International d’Architecture Moderne (CIAM) v anglickém Bridgwateru. Po únoru 1948 emigroval do Izraele a stal se vlivným učitelem první generace izraelských architektů. Rozvinul svou teorii o architektonických proporcích a vizi buněčných struktur.

Vyučoval na Izraelském technologickém institutu v Haifě, pro který také navrhl budovu. Vedení fakulty však nebylo se stavbou spokojeno a došlo i na soudní spor. Rozlícený Neumann odešel do Kanady, kde založil školu architektury a kde na podzim 1968 po krátké nemoci zemřel. Neumannovým posledním projektem, který započal ještě před konfliktem v Haifě, byla ústřední důstojnická škola v Micpe Ramon, jejíž součástí je také unikátní budova synagogy. Dokončení se dočkala až v roce 1969, tedy rok po Neumannově smrti. Své vize v jiném materiálu uplatnil v zakázce pro společnost Club Méditerranée a její letovisko v Achzivu na severním pobřeží Izraele, kdy navrhl tři sta šestistranných modulů ze dřeva a slámy.

Výstava s názvem Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo je vůbec první výstavou o díle tohoto autora. Výstava i doprovodná publikace vznikly vloni z iniciativy Kabinetu architektury podle koncepce Rafi Segala působícího v Massachusettském technologickém institutu, díky podpoře osoby a ateliéru Zviho Heckera z Berlína a Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Momentálně je výstava k vidění až do 21. srpna v OKO (Opavská kulturní organizace v Opavě).

29. července 2016