Zákaz kouření v restauracích

Praha 1 si na kuřáky posvítí. Nasadila na ně černé šerify

Zákaz kouření v restauracích
Praha 1 si na kuřáky posvítí. Nasadila na ně černé šerify

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Skupinka kuřáků postává v centru Prahy před hospodou po desáté hodině večer a dobře se baví. Najednou k nim přijde trojice mužů v bundách s nápisem antikonfliktní tým a varuje je, aby se ztišili, nepili na ulici alkohol a nedopalky házeli do popelníků či roštů na zemi. To je obrázek, na který si budou muset jak turisté, tak Češi vyrážející do centra za zábavou, zvyknout. V hospodách se totiž od 31. května nekouří, tak kuřákům nezbývá nic jiného, než postávat na chodníku.

Ukázňovat lidi na ulicích by však primárně měla městská policie. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého je ale logické, že v prvních týdnech nebudou v souvislosti s přijetím protikuřáckého zákona vše stíhat, a tak si města a městské části pomáhají samy. Magistrát hl. města Prahy například instaluje popelníky a spustil kampaň Chceme čisté město. Praha 1 nasadila právě dvanáctičlenný antikonfliktní tým, který má v podstatě práci policie suplovat.

„Poslanci ty běžné dopady neřeší. To dopadne na obyčejné radnice. Hlavní problém je, že legislativa nebyla dotažena. Doufám ale, že si to sedne. Nevidím to tak dramaticky, ale není možné to nechat bez povšimnutí. Osvěta a prevence je důležitá. Nejsme tady banánová republika pro mladé cizince, kteří jezdí za levným alkoholem a cigaretami, kde je dovoleno všechno,“ řekl pro Echo24 starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

Aby zmírnily problémy, které se v souvislosti s přijetím protikuřáckého objevily, nasadily v exponovaných dnech a nočních hodinách dvanáctičlenný tým, který má za úkol apelovat na turisty i Čechy, aby nehlučeli, neodhazovali nedopalky a nepili alkohol na veřejnosti.

„Logicky dojde k tomu, že policie nebude stíhat. Cítíme potřebu našim občanům zajistit, aby se jim životní podmínky nezhoršily. Bojíme se, že po přijetí zákona bude situace naprosto neúnosná a nechceme, aby se nám lidi stěhovali pryč,“ zdůvodňuje Lomecký proč antikonfliktní tým vytvořili. Ten se bude v ulicích Prahy 1 pohybovat od čtvrtka do soboty vždy od 22. hodiny až do 4. hodiny ranní. Členové týmu jsou z bezpečnostní agentury BSB Professional service a náklady na jejich práci na základě vysoutěžené nabídkové ceny bude hradit městská část sama. Řádově jde o půl milionu korun. V ulicích se budou pohybovat v červnu až září.

„Očekáváme, že policisté by nemuseli třeba k těm jednodušším případům vůbec vyjíždět. My to chápeme jako preventivní a osvětovou činnost. Zejména máme problém na rozdíl od jiných městských částí se zahraničními turisty,“ dodává Lomecký.

Rošt na cigarety - FOTO: Hany Bany

Problémy jsou však paradoxně po prvních zkušenostech s podnapilými Čechy. „Jsou více konfliktní, jsou doma, jsou strašně chytří a alkohol je ještě víc posilní,“ řekl pro Seznam.cz jeden z členů týmu.

Chceme čisté město

Magistrát se v souvislosti s účinností zákona od 31. května rozhodl spustit osvětovou akci Chceme čisté město. Pražany i turisty v letácích informuje o tom, co je zakázáno. „Upozorňuje především na to, jaké mají odhozené nedopalky dopady na životní prostředí. Chceme kuřákům jednoduše říct, aby je raději házeli do košů a popelníků, protože by se z Prahy také mohl stát jeden velký popelník. Také tím ale riskují, že dostanou poměrně vysokou pokutu,“ řekla pro Echo24 primátorka Adriana Krnáčová. Pokuta za odhození nedopalku je až ve výši 5 tisíc korun.

Dále by Praha také chtěla před hojně navštěvovanými restauracemi instalovat rošty na nedopalky. Jako první z hospod byla vybrána hospůdka Hany Bany ve Veleslavínově ulici na Praze 1. „Zatím chceme otestovat, jestli jsou rošty ten správný způsob, aby se na ulicích neválely nedopalky, ale vzhledem k tomu, že rozhodně vzroste počet lidí kouřících před restauracemi a bary, tak myslím, že to pomůže,“ dodala Krnáčová. Zároveň řekla, že rošt bylo v plánu nainstalovat ve středu večer.

FOTO: Printscreen ČT

Podle majitelů Hany Bany byl rošt nainstalován až v pátek dopoledne za účasti početné delegace z magistrátu. Majitelé se zároveň obávají toho, že při deštích se cigarety vyplaví na chodník. Problém vidí i v bezdomovcích, kteří často chodí kolem a nedopalky sbírají. Zda takové malé rošty na ulicích pomůžou, ukáží podle majitelů i magistrátu následující dny. Pokud se to osvědčí, chce je Praha rozšířit.

Dvojnásobné rušení nočního klidu

Dalším problémem, jehož souvislost se zákazem kouření v restauracích zatím není jasná, je jen za první dva dny platnosti zákona dvojnásobný počet oznámení na rušení nočního klidu. „Obvyklý počet oznámení, týkajících se rušení nočního klidu, bývá kolem 25 až 30. V první den platnosti zákona jich městská policie zaznamenala 63. Nelze ale spojovat navýšené počty oznámení na linku tísňového pouze s účinností protikuřáckého zákona. V letních měsících se vždy navyšují počty oznámení na linku 156, které se týkají rušení nočního klidu,“ uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

„Zřízení antikonfliktního týmu bylo rozhodnutím představitelů městské části Praha 1 a městské policii nepřísluší toto rozhodnutí komentovat,“ doplnila Seifertová pro Echo24 na dotaz, zda pracuje městská policie v nějaké součinnosti s antikonfliktním týmem a zda je důvodem jeho zřízení nedostatek policistů.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od 31. května. Norma zavádí také zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či v nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je doposud mohly kupovat děti mladší 18 let.
Pokuty provozovatelům restaurací a dalších veřejných prostor za porušení zákona se budou podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) udělovat až za 90 dní, tedy na konci srpna. Restaurace a další provozovatelé mají tento čas na upravení prostor a na aplikaci zákona. Lhůta se však netýká fyzických osob. Za porušení zákona hrozí kuřákům již nyní pokuta do 5 tisíc korun. Provozovatelé mohou později zaplatit od 10 tisíc korun (za špatné označení provozovny) až do 50 tisíc korun (za nevyzvání kuřáků, aby protiprávního jednání zanechali nebo aby prostor opustili).

3. června 2017