Facebook cenzuruje ikonickou fotografii ‚napalmové dívky‘. Je nahá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Cenzura Facebooku se dál stupňuje. V novodobé žurnalistice je pro každé médium důležité propojení se sociálními sítěmi. Jak se ale přesvědčila i redakce Echo24.cz před pár měsíci, do práce občas nečekaně zasáhne novodobá cenzura – ta od Facebooku. Absurdní případ se stal nyní v Norsku, tamního novináře a světoznámého spisovatele detektivek Toma Egelanda Facebook zablokoval proto, že sdílel ikonickou fotografii z války ve Vietnamu. Na světoznámé fotce cenzorům vadí, že je „napalmová dívenka“ nahá. Fotografii maže i u dalších médií a lidí, kteří ji na protest sdílejí. Informuje o tom norský The Local.
Norové v posledních dnech zaplavují sociální sítě oceňovanou fotografií Nicka Uta z roku 1972, která zachycuje prchající dívku popálenou napalmem během války ve Vietnamu. Norští uživatelé sociálních sítí tím protestují proti nepochopitelnému rozhodnutí facebookových cenzorů, podle kterých taková fotografie na síť nepatří.
Celá událost začala tím, když novinář a i v Česku známý spisovatel Tom Egeland napsal článek, který doprovodil fotografií „napalmové dívky“ a který sdílel na Facebooku. Sociální síť však jeho účet poté dočasně zablokovala pro porušení „zásad komunity“. Tehdy devítiletá Kim Phuc na fotografii je totiž nahá. Rozhodnutí Nory pobouřilo, podle nich jde o nepřiměřenou cenzuru důležitého historického snímku.
Do protestu se zapojila i Norská asociace novinářů, která na svou facebookovou stránku také umístila danou fotografii. Vyzývala přitom ostatní norská média, aby ji následovala. Facebook jim snímky opakovaně maže, informuje norský The Local.
Šéfredaktor listu Nettavisen Gunnar Stavrum reagoval tím, že napsal komentář, ve kterém cenzuru na Facebooku ostře kritizoval. Když článek sdílel spolu s fotografií na svůj osobní Facebook, cenzoři příspěvek ihned smazali. Navíc Stavrumovi účet na 24 hodin zablokovali. Novináři si stěžují a upozorňují na omezení svobody slova. Facebook prý odmítá odpovídat na dotazy, ikonickou fotografii však dál maže. Není jasné, jestli se to týká pouze uživatelů v Norsku.
#Facebook har blokkert meg – ironisk nok fordi jeg postet et innlegg der „napalmjenta“ Kim Phúc kritiserer Facebook. pic.twitter.com/JuKFkOcTB8
— Tom Egeland (@tomegeland) 5. září 2016
Třiapadesátiletá Kim Phuc, která dodnes léčí bolesti z popálenin, se o zprávě také doslechla. „Kim je velice zarmoucena lidmi, kteří se soustředí na nahotu na historickém snímku, místo toho, aby se dívali na to, jak silné sdělení nese,“ řekla její mluvčí Anne Bayin. „Plně podporuje dokumentární snímek Nicka Uta, jde o moment pravdy, který zachycuje horor války a její vliv na nevinné,“ dodala. Kim Phuc nyní žije v Kanadě.
Podobný případ zažila nedávno i redakce Echo24.cz. Facebook letos v květnu zablokoval na 24 hodin jak účet serveru, tak i osobní účty šéfredaktora a všech editorů. Bylo to kvůli tomu, že k článku „Ministr Pelikán žádá za vtipy o sexuálních menšinách kriminál“ přiložila redakce fotografii zpěvačky Conchity Wurst doprovázenou tanečnicemi. Ty měly odhalené bradavky, ale o pornografii, která je na Facebooku zakázaná, rozhodně nešlo.