Dohoda o volném obchodu CETA

Jednání o dohodě CETA podle kanadské ministryně zkrachovala

Dohoda o volném obchodu CETA
Jednání o dohodě CETA podle kanadské ministryně zkrachovala

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednání mezi Kanadou, Evropskou unií a belgickým regionem Valonsko o dohodě o volném obchodu (CETA) mezi Evropskou unií a Kanadou skončila krachem. V Bruselu to v pátek oznámila kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. Uzavření dohody brání postoj belgického regionu Valonsko.

„Mně i Kanadě se zdá evidentní, že Evropská unie teď není schopna mít mezinárodní dohodu ani s takovou zemí jako je Kanada, která sdílí evropské hodnoty,“ řekla Freelandová, která byla podle agentury Reuters očividně rozladěná. Své stanovisko řekla novinářům před sídlem valonské vlády.

Ilustrační foto - Shutterstock

Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, federální kabinet Belgie ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení pěti regionálních kabinetů, přičemž frankofonní Valonsko je proti dohodě.

Valonský premiér Paul Magnette předtím znovu označil dosavadní výsledky jednání se zástupci Evropské komise a Kanady o dohodě CETA za nedostatečné. „Dosáhli jsme významných nových ústupků, především v oblasti zemědělství. Zejména v oblasti arbitráží ale zůstávají problémy,“ uvedl Magnette ve valonském parlamentu v Namuru.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce před oznámením, že jednání zkrachovala, byl poměrně optimistický. Řekl, že doufá, že se v příštích dnech podaří odmítavý postoj Valonska ke smlouvě CETA změnit. Juncker to řekl novinářům na závěr summitu EU v Bruselu, který se zabýval i dohodou EU-Kanada. CETA by se podle plánu měla podepisovat příští čtvrtek.

,

21. října 2016