‚Finanční správa se vymyká kontrole‘. Nerespektuje soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výkonná moc se prostřednictvím Finanční správy vymyká kontrole. Odmítá se totiž řídit závěry Nejvyššího správního soudu, dělá si nároky na práva, která přísluší moci zákonodárné a tím narušuje důvěru veřejnosti v autoritu soudu. Upozorňuje na to Unie daňových poplatníků ČR a své závěry dokládá na dvou případech z nedávné doby. Jednání Finanční správy se ale nelíbí i samotnému soudu, který ve věcech rozhodoval. Vyjádření Finanční správy Echo24.cz zjišťuje.
Podle Unie dochází stále častěji k případům, kdy Finanční správa opakovaně nerespektuje obecné závěry a výklady pramenící z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). „V poslední době jsme zaznamenali hned dva případy, kdy Finanční správa odmítla akceptovat rozhodnutí NSS v daňovém sporu,“ uvedl k tomu předseda Unie daňových poplatníků ČR Ondřej Lichnovský.
Lichnovský uvádí, že první případ se týkal úroků ze zadržovaných nadměrných odpočtů, druhý rozhodnutí NSS o okamžiku uplatnění plné moci u správce daně. „Ačkoli soud již v minulosti jasně uvedl, že pro rozhodnutí je stěžejní datum podání plné moci k poštovní přepravě, Finanční správa v praxi stále vychází z toho, že stěžejní je okamžik, kdy plná moc fakticky dorazí do rukou správce daně,“ dodává Lichnovský.
Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který tuto skutečnost v minulosti řešil, byl ale označen za ojedinělý. „Jinými slovy Finanční správa NSS naznačila, aby se nad sebou zamyslel, jelikož říká hlouposti,“ komentuje to předseda Unie daňových poplatníků ČR. Podle Unie postoj Finanční správy, která nerespektuje závěry NSS, působí z celospolečenského hlediska škodlivě. „Narušuje to důvěru veřejnosti v soudní autority a v individuálních případech svádí k nedodržování obecně aplikovatelných závěrů z konkrétních soudních rozhodnutí,“ píše se ve zprávě Unie.
Karel Šimka, soudce Nejvyššího správního soudu, který je autorem rozsudku ve věci úroku ze zadrženého odpočtu, je přesvědčený, že nerespektovat rozhodnutí vysokých soudů zkrátka nejde. „Soudní systém musí fungovat závazně. Jestliže my něco řekneme, tak pokud to nezmění Ústavní soud, musí se to respektovat. A to platí i opačně. Když Ústavní soud změní naše rozhodnutí, musíme sklapnout podpatky,“ uvedl pro Echo24.cz.
Server Echo24.cz požádal o reakci Finanční správu, ta dosud neodpověděla s tím, že musí informace k případu zjistit.