Muslimští studenti odmítli vzpomínat na holocaust. Škola to respektuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Někteří muslimští studenti střední školy v německém městě Gelsenkirchen protestovali minulý týden proti vzpomínkové akci, které se škola zúčastnila při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Akce se tito studenti nezúčastnili, naopak kritizovali Izrael a volali po svobodné Palestině. Přestože jsou židovské organizace přesvědčené, že by se tito studenti výuce o holocaustu neměli vyhýbat, ředitel školy považuje kritiku za přínosnou, neboť „poskytuje základ pro diskuzi“.
Akci bojkotovalo několik muslimských studentů s tureckými a arabskými kořeny, řekl podle Jerusalem Post učitel střední školy v Gelsenkirchenu Florian Beer. Vzpomínková akce se konala u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna – den, kdy byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Podle Beera se studenti fotografovali s nápisy „Pamatuji“ či „Pamatujeme“.
„Muslimští studenti silně potřebují výuku o holocaustu, bylo by tak velmi nešťastné, kdyby byli z těchto povinností omluveni,“ míní Efraim Zuroff z mezinárodní židovské organizace pro lidská práva Centra Simona Wiesenthala. Zuroff, který se věnuje hledání a usvědčování nacistů, považuje uvědomění o holocaustu za něco, co formuje německou občanskou identitu. Výuka o holocaustu a jeho důsledcích pro evropské židy je tak podle něj dvojnásob důležitá pro rodiny, které přichází ze zemí se silnou antisemitskou tradicí.
Ředitel školy Günter Jahn řekl listu Der Westen, že takové protesty neodsuzuje, protože vedou k diskuzi o diskriminaci, rasismu a dalších problémech. „Je důležité, že je zde kritika. To je základ pro diskuzi,“ uvedl Jahn. Někteří studenti se prý nechali s nápisy fotografovat, ale odmítli je zveřejnit na internetu. „Proč pořád Židé?“ ptali se někteří studenti, podle kterých existují na světě i další problémy.
Na škole Weiterbildungskolleg Emscher-Lippe studuje 550 studentů, až 40 procent z nich nemá původ v Německu. Muslimští studenti také kritizovali Izrael a volali po svobodě Palestiny.