V Bělehradu začal proces s obžalovanými za masakr ve Srebrenici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Bělehradu v pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s osmi bývalými bosenskosrbskými policisty, kteří jsou obžalováni ze zavraždění stovky Muslimů ze Srebrenice v červenci 1995. Soudci v pondělí odmítli další odročení procesu, který je považován za test odhodlání srbské justice vypořádat se s nejhorším masakrem v Evropě od druhé světové války.
Loni v prosinci soud odročil své jednání kvůli tomu, že obhajoba požádala o výměnu všech tří soudců a o odhalení totožnosti svědků. Obžaloba viní někdejší členy speciální policejní jednotky bosenských Srbů ze spáchání válečného zločinu na civilním obyvatelstvu.
Ve skladišti ve vesnici Kravica nedaleko Srebrenice podle prokuratury postříleli více než 100 civilistů muslimské (dnes bosňácké) národnosti. Hrozí jim 20 let vězení. Dosud bylo identifikováno přes 1300 civilistů zmasakrovaných v Kravici. Šlo o muslimské vězně zajaté poté, co Srebrenica padla do rukou bosenskosrbských sil.
Osm bývalých bosenskosrbských policistů bylo zatčeno v Srbsku předloni na jaře a od té doby jsou ve vazbě. Stalo se tak poté, co Bosna a Srbsko v roce 2013 podepsaly dohodu o spolupráci při vyšetřování válečných zločinů a Sarajevo předalo důkazy srbským vyšetřovatelům. Bývalí policisté získali srbské občanství po skončení války v Bosně, která si vyžádala na 100 000 obětí na životech a více než dva miliony uprchlíků.
Během celého srebrenického masakru bylo povražděno sedm až osm tisíc muslimských mužů a chlapců. Hlavního organizátora zločinu, bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, zatkla policie v Srbsku v roce 2011. Poté byl vydán do Haagu, kde je souzen před Mezinárodním trestním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY). Obžaloba žádá doživotí, obhájci zproštění viny. Verdikt soudu se čeká letos.
Loni v březnu haagský soud poslal na 40 let do vězení bývalého politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Uznal ho vinným z genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem a z dalších zločinů. Karadžić se proti rozsudku odvolal.