Konec migračních kvót

Konec kvót na migranty. Bez souhlasu Česka nebudou moci být schváleny

Konec migračních kvót
Konec kvót na migranty. Bez souhlasu Česka nebudou moci být schváleny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Povinné kvóty na přijímání uprchlíků se blíží ke svému konci. Země Evropské unie se během bruselského summitu dohodly, že reformu současného kritizovaného azylového systému státy dosáhnou za jednomyslné shody. Státům, které kvóty vytrvale odmítají, tedy již nehrozí, že by byly přehlasovány většinou.

Představitelé unijních států se ve čtvrtek dohodli, že návrh bude platit pouze, pokud se na něm všechny státy shodnou. „Tlak na povinné kvóty se mění, mají čím dál tím menší podporu,“ uvedl pro iDnes.cz premiér Bohuslav Sobotka, který závěr komise hodnotí jako příslib a argument na podporu českých postojů. Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že jeho hlavním cílem je dosáhnout konsensu. Dále Tusk uvedl, že pro povinné kvóty nevidí „žádnou větší budoucnost.“

„Žádný stát by tedy neměl být přehlasován, a neměla by se tedy opakovat situace z roku 2015, kdy došlo k prosazení dočasného systému povinných kvót přes odpor některých zemí,“ uvedl pro iDnes.cz státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Evropská komise již v minulém roce navrhla reformu azylového systému. V tehdejším návrhu ovšem měly být i povinné kvóty, které měly začít platit v případě, že by se do Evropy snažili dostat další uprchlíci. Tento návrh byl Českem a dalšími zeměmi tvrdě kritizován. 

Unijní státy se i nadále budou snažit zajistit, aby se do Evropy dostalo co nejméně migrantů. Poskytnou další peníze například Libyi, ze které do Evropy směřuje velký počet migrantů, aby je zadržela ještě na svém území. Česká republika libyjské pobřežní stráži poskytla 24 miliónů korun. Státy chtějí také zvýšit rychlost vyhošťování migrantů, kteří na azyl nemají nárok. Jedná se především o ekonomické migranty a lidi přicházející ze zemí, kterým žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

tkred