V Evropě podle Politico získávají vliv protiimigrantské síly
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Evropě získávají stále větší vliv politická uskupení, která odmítají přistěhovalectví. V hodnocení posledního vývoje, který završily české parlamentní volby, to dnes napsal portál Politico. Ten Andreje Babiše, šéfa vítězného hnutí ANO, označil jako budoucího premiéra, který o Evropské unii hovoří s pohrdáním a který tvrdí, že Česká republika by neměla přijímat ani jednoho uprchlíka.
"Štěpení Evropy, tradičního amerického spojence a největšího obchodního partnera Spojených států by mohlo zkomplikovat americkou zahraniční politiku, poškodit americké korporace a dokonce zkomplikovat národní bezpečnost," napsal Politico s tím, že evropský blok usilovně hledá shodu v řadě problémů od uprchlíků, přes volný obchod až po vnitřní hranice.
Česko je podle Politico čerstvým příkladem země, kde krajně pravicové síly získávají na popularitě. Portál připomíná, že stejný úspěch zaznamenaly tyto strany také v nedávných volbách v Německu a Rakousku. "Národovecké strany nyní mají oporu všude od Itálie po Finsko, což vyvolává obavu, že se kontinent vydá zpět k politice, která v první polovině minulého století vedla ke katastrofě," napsal server.
Ten se také domnívá, že evropská nacionalistická hnutí mají jistou podobnost s tím, co se stalo loni v USA, když byl zvolen Donald Trump prezidentem. Podobně jako on i budoucí český premiér Babiš prý hovoří stejně bez obalu.
"Zatímco voliči v USA se obávají, že je přistěhovalci či dělníci v cizině připraví o práci, ti evropští jsou naštvaní na neschopnost EU zastavit finanční krize v eurozóně a na neúčinné reakce na problém stovek tisíc uprchlíků prchajících z válečných zón," uvedl Politico s tím, že Evropané, kde nezaměstnanost cizinců dosahuje zhruba 15 procent, se také obávají toho, že přistěhovalci budou vysávat zdroje určené na fungování často velmi štědrého sociálního systému.