Dům v cihlové zahradě

Dům v cihlové zahradě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednoznačnou hvězdou letošního ročníku České ceny za architekturu je Jihomoravský kraj. Mezinárodní porota nominovala 42 přihlášených staveb do užšího výběru, jižní Morava je zastoupena 10 realizacemi. Polovina nominací pochází z Brna, další z menších sídel. Nejčastějším tématem jsou rodinné domy. Jedním z mých favoritů je cihlový dům v Prušánkách na jižní Moravě, který mladý architekt Jan Proksa navrhl pro svou maminku.

Šestatřicetiletý Proksa žije od roku 2006 ve Vídni. Architekturu začal studovat na FA ČVUT v Praze. Po zahraničních stážích a praxi v Basileji u kanceláře Diener & Diener se do Prahy už nevrátil a studium zakončil na TU Wien (diplomovým projektem přestavby Staroměstské radnice pod vedením britského architekta Willa Alsopa). Ve Vídni pracoval u Adolfa Krischanitze a čtyři roky se podílel na urbanistickém projektu revitalizace Wien Mitte Landstrasse. Má českou i rakouskou autorizaci a od roku 2014 i vlastní kancelář ve Vídni. Zrodil se v ní i projekt domu pro matku.

Cílem bylo navrhnout malý dům, který respektuje své okolí, je pohodlný a příjemný na žití. „Tradiční domy na jižní Moravě se vyznačují efektivním urbanismem. Stavělo se do tvaru L a domy byly řadové. Každý dům tak získal svůj dvůr. Toto řešení bylo skvělé jak ekonomicky, tak sociálně. Domy se skládaly ze tří částí. Na straně otočené k ulici bydleli rodiče s dětmi. Prarodiče žili v zadní části směrem do dvora. Zbytek domu, který byl pokračováním traktu, sloužil jako hospodářské stavení. Fasáda, která měla vytvářet dobrý dojem navenek, byla barevně omítnuta. V zadní části už často omítka nebyla použita, protože by to bylo nákladnější. Hospodářské budovy byly bez omítky,“ vysvětluje architekt, jak náhodně vznikala cihlová „architektura“ ve dvorech stavení.

Rozhodl se tradici respektovat a postavil ve dvoře domu své rodiny novostavbu z cihel. Dlouhá a úzká stavba slouží jako přirozený plot k sousedům a díky ploché střeše byl minimalizován její konečný objem. Urbanistické řešení je velmi podobné původnímu, s jediným rozdílem: nový dům je oddělen od starého. Interiéru dominuje místnost s kuchyní, velký stůl a velké okno do zahrady. Dalšími prostory je ložnice s úzkou koupelnou. Dům v cihlové zahradě je neokázalou elegantní stavbou se sofistikovanými detaily, kde interiér volně přechází v dlážděný dvůr s letní kuchyní a zahradou. Vyhlášení výsledků 2. ročníku České ceny za architekturu proběhne 27. listopadu.

25. listopadu 2017