Summit EU

Juncker se před říjnovým summitem sejde s premiéry V4

Summit EU
Juncker se před říjnovým summitem sejde s premiéry V4

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky, by se měli 18. října sejít v Bruselu na večeři s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Příslušnou pozvánku poslal šéf komise maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, jako předsedovi vlády nynější předsednické země tohoto středoevropského uskupení. Orbán už o pozvání informoval další státy V4, plyne z diplomatických informací.

Tématem schůzky, která bude předcházet čtvrtečnímu a pátečnímu summitu EU, má být podle zdrojů ČTK budoucnost evropské integrace a vývoj od summitu 27 zemí unie loni v září v Bratislavě.

Diplomaté zatím předpokládají, že se český premiér Bohuslav Sobotka schůzky zúčastní. Není to ale zcela jisté, Česko v té době bude jen krátce před parlamentními volbami. Ve čtvrtek a v pátek ale předseda vlády na summit do Bruselu zamíří.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreeová nechtěla chystané setkání, o jehož přípravě informoval také server Politico, komentovat. „Datum schůzky oznámíme, až bude domluvené,“ poznamenala pouze.

Když v Bruselu koncem června jednal slovenský premiér Robert Fico, oznámil Juncker na společné tiskové konferenci, že jej požádal o zprostředkování schůzky „k obecným evropským tématům“ se zeměmi V4.

Juncker opakovaně odmítl myšlenku takzvané vícerychlostní Evropy a ve svém projevu v Evropském parlamentu v polovině září dal jasně najevo, že všechny země unie by měly dál postupovat společně.

Ilustrační foto - Shutterstock

V tomto ohledu jeho představa budoucího vývoje evropské integrace naráží na plány, které nedávno nabídnul francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož představa je založena na hlubší integraci eurozóny, tažené především francouzsko-německým tandemem.

Když se loni Britové v referendu rozhodli k odchodu z EU, ostatních 27 členských států opakovaně demonstrovalo svou jednotu a začalo také hovořit o dalším prohlubování integrace unie. Debata se ale rozběhla hlavně po prázdninách, kdy se svou představou vystoupili Juncker i Macron.

Po neformální večeři v Tallinnu minulý týden, kde se o věci diskutovalo, oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk, že do dvou týdnů po konzultacích s hlavními městy představí konkrétní plán, jak se bude tato debata vyvíjet. Evropská komise chce ale už v prosinci přijít například s prvními návrhy týkajícími se prohlubování integrace eurozóny a její šéf Juncker v Tallinnu zmiňoval rok 2024 jako okamžik, kdy by EU již mohla existovat v nové podobě.

,