Vláda selhala. Na těžbě dřeva přijde stát až o miliardy, zisk půjde i Agrofertu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Těžba v českých lesích by se dala označit za jedno ze selháních současné Sobotkovy vlády. Státní podnik Lesy ČR totiž v příštích letech přijde o stovky milionů až miliardy korun. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka totiž umožnil firmám přesoutěžit některé státní zakázky kvůli nízké ceně dřeva. Toho využily téměř všechny firmy, ale nejvíce na tom vydělají ty velké. Mezi nimi taky Uniles, který patří do holdingu Agrofert. Ten přitom od roku 2013 zdvojnásobil počet těžebních zakázek.
To, co se dělo v těžbě státního dřeva, je vlastně příznačné pro současnou vládní koalici. Ta totiž přijímá opatření, které nevadí velkým firmám, nebo jsou pro ně dokonce výhodná, ale hodně na nich tratí ty malé. Příkladem může být elektronická evidence tržeb (EET), kvůli které se zavíraly obchody a hospody na malých vesnicích a končili drobní podnikatelé. Velkým firmám tak zlikvidovala evidence konkurenci. Něco podobného se děje i v těžbě dřeva.
Během Jurečkova ministrování měli velcí lesníci čím dál větší moc a podsekávali ceny, čímž dusili menší firmy. Teď Jurečka umožnil firmám přesoutěžit již zadané státní zakázky. Důvodem je podle něj nízká cena dřeva, kterou způsobila kalamita kůrovce. A také firmy s největším počtem státních zakázek se rozhodly vypovídat smlouvy ve velkém. S největší pravděpodobností tak budou těžit dřevo ve stejných polesích, ovšem za daleko výhodnějších podmínek.
V počtu státních zakázek vede Uniles z holdingu Agrofert, který má aktuálně 34 zakázek. Ten se rozhodl vypovědět 13 smluv. O polovinu méně státních zakázek vysoutěžila v posledních letech společnost Petra, která má aktuálně 17 zakázek. Nyní vypovídá 16 z nich. Kloboucká lesní a Stora Enso mají obě po 16 zakázkách, první jmenovaná chce přesoutěžit polovinu, Stora Enso ještě o zakázku více. Progles se rozhodl využít možnost vypovědět smlouvu u všech svých dvanácti zakázek. Z šesti největších stojí za zmínku ještě Ledečská lesní, která má 11 zakázek a vypovědět chce dvě smlouvy.
Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. To je 76 procent všech kontraktů.
Firmy ve státních lesích těží na základě pětiletých smluv, které jsou každý rok uzavírány na pětinu jejich území. Při výběrových řízeních rozhoduje cena. V rámci zakázek nabízejí firmy ceny, za jaké práce odvedou a kolik Lesům ČR zaplatí za kubík vytěženého dřeva. Každoroční hodnota tendrů je v souhrnu v miliardách korun.
Jak Agrofertu svědčí Babišovo angažmá ve vládě
Poslední rozdělování státních zakázek na těžbu dřeva podnikem Lesy ČR proběhlo tento týden, kdy se soutěžilo čtyřicet jednotek. Vítězem tendru se stal Uniles, který nabídl nejlepší cenovou nabídku na osm polesí. Jenže Uniles by se dal označit i za celkového vítěze, pokud bychom chtěli hodnotit poslední čtyři roky.
Za tu dobu totiž počet zakázek zdvojnásobil a pokud bychom chtěli vyčíslit, kolik všech státních zakázek na těžbu dřeva ovládl, vyjde nám číslo 20 procent. Tedy pouze za předpokladu, že ještě nebereme v úvahu vypovězené smlouvy. Až dojde ke zrušení zmíněných 96 kontraktů, Unilesu zbude více než 29 procent všech zakázek.
Podobně dobře si v minulých letech vedla ještě Ledečská lesní, která v roce 2013 měla uzavřených pět kontraktů, nyní jich má 11. Společnost Petra měla 12 zakázek, nyní jich má 17, Kloboucká lesní zvýšila za uplynulé tři roky počet zakázek ze 13 na 16, stejně tak Story Enso. PROGLES si pohoršil, z 15 zakázek spadl na 12.