Sedm tisíc lékařů dnes přestalo ordinovat. Na vyšší platy nejsou peníze, vzkázal jim ministr
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sedm tisíc praktických lékařů ve středu neordinuje a stovky lékáren na chvíli zavřely. Obvoďáci znovu protestují proti byrokracii, podfinancování, eReceptům a EET. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) však na středeční tiskové konferenci oznámil, že peníze na zvýšení platů praktických lékařů nejsou. Ze 16 miliard korun, které stát slíbil v příštím roce přidat do zdravotnictví, půjde většina na zvýšení platů v nemocnicích a na drahou specializovanou léčbu.
Lékaři se bouří hlavně kvůli zavedení povinných elektronických receptů od 1. ledna. Společně s lékárníky kritizují návrh úhradové vyhlášky pro rok 2018, podle něhož chybí nárůst plateb od zdravotních pojišťoven.
Ministr Ludvík protesty lékařů komentoval na středeční tiskové konferenci. Návrh úhradové vyhlášky pro příští rok podle ministra počítá díky růstu ekonomiky a zaměstnanosti s výběrem zdravotního pojištění asi o 16 miliard vyšším než pro letošní rok. Na zvýšení platů zdravotníků v nemocnicích, který od ledna příštího roku schválila vláda, z nich půjde 7,5 miliardy. Další 1,5 miliardy musí pokrýt zvýšení platů sester pracujících u lůžek ve směnném provozu, které dostaly 2000 korun navíc od letošního července. „Peníze jdou jen na zvýšení platů, nikoliv na rozvoj nemocnic,“ dodal náměstek ministra Roman Prymula.
Vyhláška přidává také 1,5 miliardy korun na zvýšení platů v následné péči a stejnou částku meziročně navíc na drahou specializovanou léčbu. Podle ministra zbyly necelé čtyři miliardy korun, které byly rozděleny tak, aby každý segment měl navýšení aspoň o trochu. Podle protestujících praktiků a lékárníků jim ale úhrady podle návrhu neporostou.
Nejde jen o platy
Již před týdnem lékaři s černými páskami symbolicky „pohřbívali“ ambulantní ordinace. Nyní znovu apelují na politiky, kteří vzejdou ze sněmovních voleb. „Především nám jde o odložení průšvihu s elektronickým receptem. Jinak v lednu hrozí velké problémy. Obecně už s tímhle ministerstvem nic nevyřešíme. Můžou náš protest brát jako vystavení účtů za jejich práci, kterou nám poslední čtyři roky neprospívali a jako signál pro politiky, kteří přijdou,“ uvedl pro Echo24 předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Lékárníkům vadí, že elektronické recepty jim prodlouží až třikrát práci, říká Česká lékárnická komora. Zavřeno dnes bude mít mezi desátou a půl jedenáctou dopoledne asi 400 lékáren z celkových 2800. „K 17. říjnu máme potvrzeno 400 lékáren, které ve středu na 30 minut symbolicky uzavřou svůj provoz, a více než 1500 lékáren, které protest podpoří,“ řekla pro Echo24 mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. „Veřejné lékárny se připojují k protestu praktických lékařů a plně podporují výzvu České lékárnické komory a ve středu 18. října na půl hodiny zavřou své provozovny,“ uvedl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Grémium zastupuje 1186 veřejných lékáren.
Ordinace dnes zavře šest až sedm tisíc lékařů. „Přibývá nám podpora od kolegů z regionů, možná to bude i více. Už nyní vím, že zhruba 90 procent členů Sdružení praktických lékařů, což odpovídá asi 4 tisícům praktických lékařů, zavře,“ uvedl v úterý Šonka.
Větší nápor tak možná čeká nemocnice. Některé posilují provoz. Strakonická nemocnice pro dnešek zřídila speciální ambulanci. Jiné nemocnice speciální opatření nepřijaly. Například pražská Nemocnice na Homolce nebo Fakultní nemocnice v Brně. „My jsme specializované pracoviště. Pacienti k nám chodí na základě doporučení lékařů, nejsme ani spádovou nemocnicí,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Nemocnice na Homolce Martina Dostálová.
Při podobných akcích, kdy obvoďáci neordinovali, se zatím nic mimořádného nestalo, uvedla předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová. „Myslím si, jak se již několikrát potvrdilo, že lidé ten den prostě nepřijdou. Pokud budou mít akutní potíže v dopoledních hodinách, odveze je sanitka do jiného zdravotnického zařízení. Odpoledne přijdou tak, jak je obvyklé, převážně na ošetření do nemocnice,“ uvedla pro Echo24 Kunová. „Zatím se v těchto již vícekrát se opakujících akcích nic mimořádného nestalo. Akce je především nátlakem před volbami na ministra. I když zrovna praktickým lékařům bych vyšší úhrady přála, zvláště v odlehlých oblastech,“ dodala Kunová s tím, že do zdravotnictví by se mělo vrátit 1,1 procenta HDP. „Což je cca 50 miliard korun,“ uvedla Kunová.
Praktičtí lékaři jsou připraveni zavřít ordinace znovu, pokud se o jejich požadavcích nebude diskutovat. Konkrétní protestní akci ale nyní naplánovanou nemají. „Doufám, že tohle pomůže a o našich požadavcích se bude jednat,“ řekl Šonka.
‚Elektronický recept neumí, co by umět měl‘
Lékaři eRecept odmítají i proto, že není dodělaný a je uživatelsky náročný, řekl Šonka. „Elektronický recept neumí, co měl uměl. Stát za něj vyhodil půl miliardy a měl deset let na jeho přípravu. Výsledek je, že umí to, co před deseti lety. Ministerstvo to prosazovalo hlavně s tím, že má existovat lékový záznam pacienta. To je opravdu prospěšná věc, lékař by se mohl podívat, co pacientovi předepisují ostatní lékaři. To ale neexistuje, není k tomu legislativa,“ řekl Šonka.
Praktici mají problém i se zavedením eReceptu. „Trvá déle než měsíc, kdy se čeká na oprávnění. Musíme si vyměnit několik doporučených dopisů se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a pak si najmout firmu, která nám to pomůže vůbec zprovoznit. I lékaři se slušnými znalostmi užívání počítačů nejsou schopni to zprovoznit. Dokládá to, že nám volá řada firem a nabízejí, že to zprovozní. Některé za to chtějí i patnáct tisíc,“ uvedl Šonka.